IMG_3679.1
macierzyństwo

Dodaj dziecku skrzydeł i zabierz je na warsztaty kulinarne

Jadąc na kulinarne warsztaty Ugotuj mi Razem, organizowane przez Angelikę z bloga Ugotowani.tv, jedyne czego oczekiwałam, to dobra zabawa, miłe towarzystwo i pyszne jedzenie. I nie zawiodłam się. Było pysznie, było radośnie, było po prostu fajnie. Ale było coś jeszcze. Na spotkaniu dostałam małego gratisa, którego się nie spodziewałam i który po raz kolejny otworzył mi oczy, pokazując (a może raczej przypominając) jak budować i wspierać w dziecku poczucie jego własnej wartości. 

Zaczęło się zupełnie niewinnie…

Ja i Alicja już na kilka dni przed wyjazdem do Warszawy bardzo się cieszyłyśmy, z niecierpliwością odliczając dni do spotkania. Gdy dotarłyśmy na miejsce, obie zostałyśmy zauroczone. Ja, piękną kuchnią, w której miało odbyć się wspólne gotowanie, a Alicja fantastycznym pokojem zabaw, w którym mogła szaleć do woli. Kilka chwil po naszym przybyciu, z uśmiechem na twarzy, ciepło powitała nas organizatorka całego zamieszania, jednocześnie zapraszając do kuchni. Kilka słów wstępu i zabraliśmy się do pracy. Najpierw dzieci miały swoje 5 minut i z pomocą rodziców musiały przygotować pyszne placuszki. No właśnie! Z pomocą rodziców! A co zrobił rodzic Alicji? Zamiast stanąć ramię w ramię ze swoją młodą kuchareczką, wzięłam aparat do ręki i zajęłam się robieniem zdjęć. I gdy tak sobie pstrykałam, nagle dotarło do mnie, że wszystkie mamy pomagają i wspierają swoje dzieci w kuchennych wojażach, a tylko ja biegam po kuchni w celu złapania kilku kadrów, zostawiając Alicję samej sobie.

IMG_3671.1

Zostaw dziecko na 5 minut!

No właśnie! Zrób to! Ja tak zrobiłam i wiecie co otrzymałam w zamian? Nie, nie łzy wielkie jak groch, bezradność i smutek! Otrzymałam pyszne placuszki, które moja córcia przygotowała zupełnie sama. Rozumiem, że dla wielu z Was, to żaden tam wyczyn, ale w moim przypadku jest to super niespodzianka, ponieważ w domu nigdy nie zostawiam jej samej w kuchni. Zazwyczaj gdy razem coś gotujemy, robimy to wspólnie, a właściwie większość rzeczy robię sama, ponieważ wydaje mi się, że Alicja jest jeszcze na to za mała. A prawda jest taka, że właśnie nie jest za mała, co udowodniła w Warszawie. Sama przygotowała ciasto na placuszki, sama je usmażyła. Ja pomagałam jej tylko, gdy placuszki trzeba było przewrócić na drugą stronę. 

IMG_3663.1

Zaufaj dziecku

Nasze dzieci są zdolne! Bardzo zdolne! Tylko często odbieramy im szansę na wykazanie się. Nie zdarzyło Wam się nigdy powiedzieć „Zostaw, ja to zrobię szybciej”? Mi się zdarzyło i to wiele razy. Ale cieszę się, że w Ikei Kuchni Spotkań, złapałam za aparat i zajęłam się robieniem zdjęć. Dzięki temu przypomniałam sobie jak ważne jest to, żeby zaufać swojemu dziecku i pozwolić mu działać. Alicja unosiła się pięć metrów nad ziemią, widząc w moich oczach dumę i radość. Dostała takich skrzydeł, że w drodze powrotnej o niczym innym nie mówiła, tylko o tym jak wielu rzeczy chce się jeszcze nauczyć i zaplanowała nam menu na najbliższe 3 miesiące (na śniadanie codziennie placuszki). 

IMG_3679.1

Gotujmy razem!

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w warsztatach Ugotuj mi Razem i cieszę się, że była tam ze mną Alicja. Poznałyśmy fantastycznych ludzi, nauczyłyśmy się wielu nowych rzeczy, pochłonęłyśmy tonę pysznych dań, odkryłyśmy świetne miejsce, w którym każdy może się spotkać i coś ugotować, no i dostałyśmy prezenty :)

Ale najważniejsze było to, że po raz kolejny zbliżyłyśmy się do siebie. Bo przecież nic tak nie zbliża, jak wspólne gotowanie!

IMG_3697.1

IMG_3709.1

IMG_3713.1

IMG_3722.1

IMG_3714.1

IMG_3665.1

IMG_3676.1

IMG_3682.1

IMG_3732.1

IMG_3750.1

IMG_3749.1

IMG_3754.1

IMG_3686.1

IMG_3760.1

IMG_4093.1

Podróżuję, pstrykam, smakuję… W międzyczasie rozprawiam się z mitami dotyczącymi macierzyństwa, a potem wszystko przelewam na bloga.

Comments (3)

 • Fajna sprawa! I tak mi trochę wstyd, że przeważnie odganiam dziecko, jak coś gotuję, bo chcę się z tym szybko uporać, a wiadomo – z dzieckiem pięć razy dłużej…

  Odpowiedz
  • Też tak robię z tych samych powodów, co Ty. Ale postanowiłam to zmienić, bo to naprawdę sprawia, że dziecko czuje się wyjątkowo :)

   Odpowiedz
 • super było Cię poznać! mam nadzieje, że jeszcze kiedyś się spotkamy <3 a warsztaty – ja uwielbiam gotować z moimi dzieciakami choć fakt czasami dla spokoju i porządku ich odpędzam od kuchni … ale stwierdzam, że muszę ich częściej angażować bo daje im to dużo frajdy i pewności siebie ;)

  Odpowiedz

Write a comment