Żywienie noworodka

Świeżo upieczeni rodzice potrafią przejmować się dosłownie wszystkim. Nie wiedzą jeszcze dokładnie, czego tak naprawdę potrzebuje ich dziecko, dlatego starają się pozyskiwać niezbędną wiedzę z najróżniejszych źródeł. Chcą, aby ich największa pociecha mogła prawidłowo się rozwijać i sumiennie rosnąć, dlatego pilnują przede wszystkim jej codziennego wypoczynku. A ile powinien spać noworodek? Czy jeśli spędza on w łóżeczku kilkanaście godzin w ciągu dnia, należy się tym zaniepokoić?

Każdy człowiek jest inny. Różne organizmy inaczej reagują na te same bodźce. Mają odmienne wymagania i potrzeby, co szczególnie zauważalne jest podczas pierwszych dni życia człowieka. Niektóre maluszki wysypiają się już po kilku godzinach i choć w ciągu dnia ucinają sobie kilka drzemek, łącznie nie odpoczywają więcej niż 12 godzin. Jest to zupełnie normalne. Jeśli noworodek rzeczywiście nie potrzebuje snu, a w ciągu dnia nie jest marudny i nie stroni od jedzenia, nie trzeba się tym przejmować. Są też takie maluszki, które potrafią poświęcić na sen niemalże całą dobę – nawet do dwudziestu godzin. Tak długi odpoczynek powinien się odbywać w kilku seriach. Dziecko samo zresztą poinformuje swoich rodziców o tym, kiedy zechce ułożyć się do łóżeczka. Płaczu noworodka wynikającego ze zmęczenia nie da się wyeliminować w żaden inny sposób.

Bardzo ważna jest oczywiście jakość nocnego czy popołudniowego wypoczynku. Rodzic, który wie już, ile powinien spać noworodek, powinien zająć się przygotowaniem dla niego odpowiedniej przestrzeni do spania. Dziecko nie powinno spać w łóżku swoich rodziców, bo w ten sposób może się do tego przyzwyczaić, nie mogąc później zasnąć w swoim własnym pokoiku. Najlepiej kłaść je tuż obok swojego miejsca do spania, by zawsze być w pobliżu i w razie czego móc do niego od razu wstać, aby utulić je i uspokoić po sennym koszmarze. W dziecięcym łóżeczku powinna znaleźć się miękka kołderka i wygodny materac. Tuż przed wypoczynkiem należy wyciągnąć z niego wszelkie zabawki, maskotki czy nawet poduszki, aby maluszek nie zrobił sobie nimi krzywdy, gdy będzie zmieniać swoją pozycję. Temperatura panująca w pomieszczeniu noworodka powinna wynosić mniej więcej 22 stopnie C. Zbyt zimne powietrze nie pozwoli dziecku spokojnie zasnąć.

Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko może spędzać w swoim łóżku mnóstwo czasu. Od samego początku warto je jednak uczyć rozróżniania dnia od nocy. W godzinach przed i popołudniowych należy odsłaniać wszystkie rolety i zasłony, dostarczając do pomieszczenia sporą ilość promieni słonecznych. Gdy na zewnątrz zacznie się już robić ciemno, okna można zasłonić i zgasić światło w pokoiku. Tuż przed snem rodzic powinien zmienić maluszkowi pieluszkę i porządnie je nakarmić. Dziecko może oczywiście moczyć się podczas snu, dlatego warto zadbać o to, aby na noc stosować specjalistyczne poduszki, które nie podrażniają ciała i nie utrudniają wypoczynku. Tak przygotowany noworodek na pewno porządnie się wyśpi i obudzi się w doskonałym nastroju do poznawania całego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here