Jak rozwija się wzrok u noworodka?

Przyjście nowego członka rodziny na świat to dla całego klanu z pewnością niezwykle ważny moment. Zanim jednak ta chwila nastąpi, warto dowiedzieć się więcej na temat etapów rozwoju urodzonego dziecka. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się na przykład kiedy noworodek zaczyna widziec. W poniższym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje odnośnie etapów rozwoju zmysłu wzroku u noworodków. Zapraszamy do lektury.
Wzrok u noworodka – najważniejsze kwestie
To, kiedy urodzone dziecko zacznie w końcu widzieć, dla wielu młodych rodziców jest niezwykle istotną kwestią. Spowodowane jest to chęcią jak najszybszego nawiązania kontaktu z nowym członkiem rodziny. Brak rzetelnej wiedzy w tym temacie i ciągłe oczekiwanie na rozwinięcie się zmysłu wzroku o potomka może powodować u niektórych z rodziców wysoki poziom frustracji. Warto zatem pozyskać szeroką wiedzę w tym zakresie.
Na początku wzrok noworodków cechuje się tym, że widzą one w inny sposób niż my. Oprócz tego widzą mniej niż dorosły człowiek. Warto z powyższych kwestii zdać sobie sprawę. Wówczas będzie można reagować na bieżące potrzeby noworodka i wspomagać jego prawidłowy rozwój.
Kiedy noworodek zaczyna widziec?
To pytanie bardzo często zadają sobie tysiące młodych mam oraz ojców. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: noworodki widzą od razu po przyjściu na świat. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich sposób widzenia, postrzegania świata różni się jednak trochę od widzenia dorosłych. W pierwszym okresie noworodki zwracają uwagę jedynie na światło. Najważniejszymi zmysłami dla nich są wówczas węch oraz dotyk. Wobec powyższego warto wiedzieć, że noworodek nie zobaczy, że jego rodzice na przykład siedzą tuż obok niego. Dla noworodka ważniejsze są kontakty fizyczne, takie jak:
-przytulanie,
-noszenie,
-karmienie piersią
Podczas tego rodzaju zbliżeń z rodzicem noworodek czuje ciepło opiekujących się nim osób oraz ich dotyk oraz zapach.
Co widzi noworodek, gdy ma 2-3 tygodnie?
Każde nowo narodzone dziecko w sposób prawidłowy, ostry nie widzi do rozpoczęcia drugiego miesiąca swojego życia. Na początku widziane przez dziecko przedmioty są nieostre. W jego oczach pojawia się zjawisko zlewania się widzianych przedmiotów. W najlepszy sposób dziecko widzi zaś z odległości 20-30 centymetrów. Muszą to być jednak przedmioty, które określa się jako silnie kontrastowe. W tym etapie rozwoju dziecka nie są wskazane żadnego rodzaju zabawy z użyciem zabawek. Warto jednak wówczas dziecku pokazywać książeczki kontrastowe i obrazki. Takie działania wpłyną bowiem na stymulację zmysłu wzroku oraz mowy. Zjawisko, które polega na tym, że na początku dziecko dostrzega jedynie obrazy cechujące się przeciwstawnym połączeniem barw, wynika z tego, że nowy członek rodziny potrafi rozróżniać jedynie niektóre rodzaje kolorów. Z tego względu warto zakupić dziecku czarno-białe książki. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że każdy noworodek najlepiej widzi na tak zwanych obrzeżach pola widzenia. Interesującą kwestią jest to, że jego widzenie opiera się na widzeniu do góry nogami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here