Niekontrolowane podskoki

Kiedy w codziennym rytmie dnia Twojego maluszka pojawia się czkawka, nie masz powodów do niepokoju. Może pojawiać się kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Czkawka to odgłos spowodowany mimowolnymi skurczami mięśni przepony i krtani. Takie zakłócenia pracy przepony są normalne, a czkawka zdarza się już w życiu płodowym.
Czkawka u naszego niemowlęcia spowodowana jest zazwyczaj jedną z następujących przyczyn: gdy dziecku jest zimno, jest podekscytowane albo nie odbiło mu się po jedzeniu. Może być spowodowana przejedzeniem lub nałykaniem się powietrza, np. podczas śmiechu czy karmienia. Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na to, aby dziecko chwyciło całą otoczkę brodawki, a jeśli karmisz butelką, by smoczek nie wypełniał się powietrzem. Po nakarmieniu koniecznie pamiętaj, żeby dziecku się odbiło. Czkawka u niemowlęcia powinna minąć po podaniu kilku łyków mleka, bądź ciepłej wody. Jeśli uważasz, ze nastąpiła ona z wychłodzenia, otul dziecko kocykiem i przytul. Pomocą w pozbyciu się czkawki, może być położenie malca na brzuszku lub delikatne klepanie po pleckach. Jeżeli atak czkawki pojawia się dość często, trwa długo, a dziecko męczy się przy tym, należy wybrać się do pediatry, przedstawić problem, aby ocenił czy może występować ona z powodów chorobowych.
Czkawka u noworodka może być też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego (wtedy towarzyszą jej też inne symptomy tej dolegliwości: ulewanie, utrata masy ciała, nocne duszności, zaburzenia połykania, odpluwanie jedzenia). Dolegliwość ta, ma podłoże w niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Rzadziej może być spowodowana problemami neurologicznymi, zapaleniem płuc u dziecka, schorzeniami układu pokarmowego, zaburzeniami metabolicznymi lub też urazami klatki piersiowej.
Gdy już pojawi się czkawka u noworodka co robić, aby Mu w jakiś sposób pomóc?
Oto kilka złotych zasad:
– przepojenie dziecka, przystawienie do piersi lub podanie butelki z mlekiem lub wodą,
– ogrzanie dziecka, poprzez otulenie kocykiem i przytulenie do naszego ciała (działa w przypadku czkawki spowodowanej wychłodzeniem),
– leżenie na brzuszku, zawsze pod okiem rodzica lub opiekuna,
– delikatne klepanie po pleckach, dłonią złożoną tak, aby w środku znajdowało się powietrze. Nigdy nie klepiemy dziecka otwartą ręką!
– stosowanie butelek z systemem antykolkowym, które zapobiegają połykaniu powietrza podczas jedzenia,
– przystawianie dziecka do piersi – tej, z której jadło poprzednio. Niemowlak nie będzie zachłystywał się dużą ilością mleka i nie połknie dużej ilości powietrza. Gdy dziecko zacznie spokojnie ssać i zaspokoi największy głód, wtedy zmieniamy pierś.
– starsze dziecko możemy poprosić, aby na chwilę powstrzymało oddech,
Czkawka zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy czkawka u dziecka może być objawem choroby np. refluksu żołądkowo-przełykowego. Małe dzieci, zwłaszcza niemowlęta, często mają czkawkę. Należy wtedy dziecko obserwować i w razie niepokoju, niezwłocznie udać się po pomoc do pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here