Od kiedy widzi noworodek?

Dziecko, tuż po narodzeniu, nie ma jeszcze rozwiniętych wszystkich zmysłów i umiejętności. Przykładowo noworodek nie widzi od pierwszych dni swojego życia. Musi minąć kilka tygodni, aby mógł zobaczyć po raz pierwszy otaczający go świat. Od kiedy widzi noworodek i czy od początku może zobaczyć wszystkie kolory świata?

Noworodek tak naprawdę dobrze zaczyna widzieć około 4 miesiąca swojego życia. Wcześniej, po pierwszych kilku tygodniach widzi jedynie niektóre kolory, w tym głównie czerń i biel. Dlatego też specjaliści w dziedzinie rozwoju dzieci, zalecają, aby takiego maluszka otaczać mocno kontrastującymi przedmiotami, bo tylko takie jest on w stanie dobrze zobaczyć. Zabawki w odcieniach czerni i beli wcale nie będą nudne dla noworodka, wręcz przeciwnie, to jedyne kolory, które będzie mógł w tym czasie dobrze zobaczyć.

Po pierwszym półroczu dziecko jest w stanie zobaczyć już wszystkie kolory, a jego wzrok jest bardzo wyostrzony. Można to obserwować przykładowo, sadzając dziecko na podłodze – zobaczy ono na niej nawet najmniejszy fragment i śmieć. Dlatego też istnieje duże niebezpieczeństwo, że może wziąć cokolwiek do buzi, bo niezwykle sprytny i dobry wzrok, umożliwia mu dostrzegania tak małych przedmiotów, których często nawet nie widzą dorośli.

Należy niezwykle dbać o to, aby w domu, w którym jest noworodek, nie było właśnie przedmiotów, które mógłby on połknąć. To chwila nieuwagi, a może skończyć się prawdziwą tragedią. Może nie od pierwszych dni i tygodni, bo jak zostało wspomniane, dziecko od razu nie będzie widzieć, co jest dookoła. Ale w momencie, kiedy zacznie już siadać i będzie coraz bardziej aktywne, nie powinno być wokół niego przedmiotów, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo malucha.

Wzrok małego noworodka, można rozwijać poprzez pokazywanie mu różnokształtnych, czarno-białych plansz z rysunkami. Dostępne są w sklepach właśnie takie specjalne zestawy, które służą do pokazywania noworodkom. Mają one za zadanie rozwijać jego wzrok w jego pierwszych tygodniach życia. Kolorowe przedmioty, które kupujemy do pokoju noworodka, z pewnością są piękne, ale nie miejmy złudzeń, że noworodek je zobaczy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na moment, kiedy naprawdę będzie mógł je docenić. 4 miesiąc to umowna granica, którą specjaliści przyjmują za okres, w którym dziecko powinno zobaczyć już wszelkie kolory. Jednak oczywiście, każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, więc nie ma co się dziwić, jeżeli nasz maluch zacznie widzieć już trochę wcześniej.

Każdą nową umiejętność, nabytą przez malucha, warto skonsultować z lekarzem, tak samo jest z umiejętnością widzenia. Lekarz powinien sprawdzić, czy narząd wzroku rozwija się prawidłowo i czy dziecko faktycznie widzi. Opóźnienia w całkowitym rozwoju narządu wzroku, mogą świadczyć przecież o różnego rodzaju chorobach wzroku, które należy jak najszybciej zdiagnozować, by móc leczyć je od samego początku. Rozwój noworodka powinien więc nieustannie być pod ścisłą kontrolą lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here