Wszystko co warto wiedzieć o wzroku niemowlaka.

Czy wiesz kiedy widzi noworodek?

Dzieci które przychodzą na świat posiadają silnie rozwinięty zmysł słuchu i wzroku. Dzięki tym zmysłom noworodek może łatwo rozpoznać swoją mamę. Jednak zazwyczaj maluszki przesypiają cały dzień, a także zapadają w półsen.

Jakie barwy widzi maluszek, a także jak postrzega ruch przedmiotów?

Na początku świat noworodka jest bardzo ograniczony. Maluszek postrzega go w wielu odcieniach szarości, czerni, ponieważ są to kontrastowe i wyraziste kolory. Maluszek na początku umie jedynie rozróżnić biel i czerń, a także światłość i ciemność. Zatem w pierwszym miesiącu życia dziecka najlepiej sprawdzą się zabawki, które są czarno-białe np. kontrastowe karty dla niemowląt. Natomiast po kilku tygodniach życia wzrok maluszka nabiera ostrości oraz potrafi on rozróżnić kilka kolorów, takich jak czerwony, pomarańczowy, żółty oraz zielony. Pełną paletę barw, która składa się również z pastelowych kolorów poznaje do czwartego miesiąca życia. Tak małe dzieci widzą wyraźnie w odległości około 25 centymetrów od oczu. Maluszek w tym wieku uwielbia przyglądanie się przedmiotom, które się poruszają, jednak nie jest on w stanie obserwować ruchu zabawek. Dziecko widzi że przedmioty znikają, a następnie pojawiają się w innym miejscu.

Jak zmienia się postrzeganie maluszka?

W pierwszym miesiącu życia malec najlepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia i jest to tak zwane widzenie peryferyjne. A w drugim i trzecim miesiącu dziecko potrafi już nawiązać kontakt wzrokowy z mamą czy też tatą, może nawet się uśmiechnąć. Wraz z wiekiem niemowlak potrafi coraz sprawniej koordynować pracę obu oczu, dzięki czemu nie musi tak często poruszać główką, by odnaleźć poruszający się przedmiot. W trzecim miesiącu dziecko potrafi już dostrzegać małe szczegóły jak na przykład zawieszka naszyjnika mamy lub guziki na bluzce.

Czy noworodek może mieć zeza?

Przez pierwsze dwa miesiące życia, rodzicom może się wydawać że ich dziecko ma zeza rozbieżnego lub zbieżnego. Dzieje się to z powodu
słabej koordynacji jego gałek ocznych, ale tak zwany niemowlęcy zez powinien zniknąć po trzecim miesiącu życia.

Jak wspomóc wzrok niemowlaka?
Jak wiadomo, zbyt mocne i ostre oświetlenie go razi. Aby wspomóc rozwój wzroku maluszka należy zadbać aby w pomieszczeniu, w którym przebywa i śpi światło było lekko przyciemnione. Jest to bardzo ważne by nie narażać malucha na ostre i intensywne światło, które będzie go razić, ponieważ jego kora mózgowa nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością bodźców wzrokowych. A kora mózgowa nie jest do końca dojrzała. Warto będąc koło łóżeczka często nachylać się do malucha ponieważ lubią one przyglądać się twarzy rodziców i bliskich.

Gdy miną około dwa miesiące od przyjścia na świat, warto zastanowić się nad kupnem karuzeli, zawieszek z zabawkami czy nawet zwykłego balonika. Dobrym pomysłem jest zawieszenie ich nad łóżeczkiem ponieważ maluchy w tym okresie zaczynają obserwować ruch. Jednak należy pamiętać by zabawka nie posiadała wielu elementów oraz by te elementy obracały wolno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here