Zaparcia u noworodka, jak pomóc?

Rodzice nowonarodzonego maluszka niejednokrotnie muszą mierzyć się z problemami tego okresu życia. Potówki, kolki, częsty płacz czy też wyrzynające się ząbki to chleb powszedni. Co robić, jeśli mamy jednak do czynienia z zaparciami u niemowlaka? Jak je rozpoznać i jak mu skutecznie pomóc?

Zaparcia nie są często spotykanym problemem w okresie niemowlęctwa. Jest to spowodowane tym, że niemowlę nie odżywia się w bardzo zróżnicowany sposób. Przez dłuższy okres życia, dziecko karmione jest mlekiem matki, które w większości przypadków nie wywołuje żadnych problemów zdrowotnych. Wielokrotnie jednak matka nie jest w stanie karmić piersią z różnych powodów, sięga więc po zastępcze mleko modyfikowane. Zmianie tej często towarzyszą chwilowe problemy żołądkowe niemowlęcia, które mogą się przedłużyć, powodując nieprzyjemne zaparcia. Mleko modyfikowane bowiem często wywołuje u dzieci alergię, lub zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach.

W jaki sposób możemy zaobserwować i rozpoznać problem z zaparciami? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze nieregularny rytm wypróżniania się dziecka, które może zdarzać się raz na 2 dni, albo i kilka razy dziennie. Jest to zupełnie normalne i jeśli nie towarzyszą temu nieprzyjemne objawy, nie należy się obawiać. Normalnym jest również zmiana twardości stolca, przy przechodzeniu z mleka matki na mleko modyfikowane, kiedy organizm dziecka musi się przestawić na nowy skład pokarmu, różniący się nieco od naturalnego mleka matki.

Powinniśmy zacząć się niepokoić, jeśli rzadko występującemu wypróżnianiu towarzyszy nienaturalnie zbity stolec, który wywołuje ból u dziecka. Skutkuje zdenerwowaniem, płaczem i rozdrażnieniem w trakcie wypróżniania, brakiem apetyt, a tym samym – brakiem przyrostu wagi.
Jak pomóc niemowlęciu z zaparciami? W pierwszej kolejności, wielu rodziców myśli o bezpośredniej pomocy w stymulowaniu stolca. Pod żadnym pozorem nie należy wymuszać stolca u dziecka, ponieważ wywołuje to późniejsze nieprawidłowości w odruchu defekacji u noworodka. Jeśli przyzwyczaimy dziecko do tego typu pomocy, z każdym kolejnym stolcem będzie mu ciężej zrobić to prawidłowo i samodzielnie.

Zaparcia u noworodka jak pomóc? Są pewne sposoby domowego leczenia zaparcia u dzieci, na przykład użycie laktulozy w syropie. Minimalną skuteczną dawką tego leku jest 1ml na kg masy ciała na dobę. Częstym problemem jest użycie zbyt małej ilości laktulozy, co traktowane jest jako brak działania lekarstwa. U dzieci spożywających inne pokarmy, prócz mleka należy całkowicie ograniczyć spożycie słodyczy i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywanie dużej ilości przetworów warzywnych.

Jeśli powyższy domowy sposób nie przyniesie żadnych efektów, lub zaparciom towarzyszą niepokojące objawy takie jak krew w stolcu, silne osłabienie apetytu, skutkujące brakiem przyrostu masy ciała, zmiany skórne, wymioty, czy silna drażliwość u dziecka, nie należy czekać. Jeśli chcemy zmniejszyć dziecku cierpień, oraz wykluczyć ewentualną, rozwijającą się chorobę, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here