Zatwardzenia u nowonarodzonego dzieckaCo robić?

Pojawienie się dziecka na świecie oznacza wiele nieprzespanych nocy ze względu na szereg pojawiających się dolegliwości, takich jak kolki, pojawianie się ząbków czy innych. Warto zdobyć w tym temacie duże zasoby wiedzy, aby po narodzeniu dziecka wiedzieć co robić w razie sytuacji kryzysowych.
Zatwardzenia u noworodka?
Wypróżnianie u noworodków to zjawisko, które występuje w różnych odstępach czasowych. Sytuacja, w której dziecko rzadko się wypróżnia, nie zawsze powinna być powodem do niepokoju. Zaparcia częściej obserwuje się u dzieci, które karmione są przy użyciu mleka modyfikowanego. Przyczyny, przez które pojawiają się u nowonarodzonych dzieci zaparcia, są jednak bardzo zróżnicowane. W momencie gdy noworodkowi doskwierają zaparcia, jego brzuch charakteryzuje się tym, że jest niezwykle twardy. Aby tego rodzaju sytuacji w jakiś sposób zaradzić, należy pamiętać o zapewnieniu dziecku odpowiedniego poziomu nawodnienia. W przypadku, gdy karmimy piersią, należy również skontrolować własny jadłospis. W poniższym artykule przedstawimy Państwu pozostałe popularne sposoby na zwalczanie zaparć. Zapraszamy do lektury.
Zatwardzenie u noworodka co robić?
Powyższe pytanie z pewnością zadają sobie w szczególności rodzice, którzy po raz pierwszy doczekali się potomka. Przede wszystkim ważne jest, aby potrafić rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z pojawieniem się u noworodków zaparć.
Objawy wskazujące na zaparcia
Jeśli mówimy o dziecku, które ma mniej niż 6 miesięcy, wówczas na zaparcia wskazują objawy takie jak: trudność w wypróżnieniu się, płacz, niespokojność, płaczliwość, niski apetyt. W znacznej ilości przypadków brzuch dziecka charakteryzuje się nabrzmieniem oraz twardością.
Jeśli chodzi o niemowlęta nieco starsze, to na powstanie zaparć wskazuje sytuacja, gdy maluszek wypróżnia się mniej niż dwa razy w trakcie tygodnia. Niejednokrotnie zdarzać się może świadome wstrzymywanie wypróżniania przez dziecko. Jeśli dziecku dolegają zaparcia, kupa charakteryzuje się dużym zbiciem. Dodatkowe objawy, jakie wskazują na pojawienie się zaparć, to wzdęcia, ból brzucha, niespokojność i rozdrażnienie, mały apetyt oraz niewielki wzrost masy ciała.
Noworodek a zaparcia
Pojawienie się zaparć u noworodka może być spowodowane nagłą zmianą diety. Taka zmiana to na przykład wprowadzenie do jadłospisu mleka modyfikowanego. Na zaparcia może mieć również wpływ rzadkie karmienie. Dodatkowo częstym powodem, dla którego zaparcia się pojawiają, jest przewód pokarmowy dziecka, który nie jest przygotowany do trawienia i wydalania resztek pozostałych po mleku modyfikowanym. Ostatnią przyczyną wpływającą na zaparcia są alergie pokarmowe.
Sposoby na zwalczanie zaparć
Jeśli chodzi o noworodka, który karmiony jest piersią, młoda mama powinna sprawdzić, czy jej dieta na pewno jest odpowiednia. Na powstawanie zaparć mogą mieć produkty takie jak słodycze oraz potrawy smażone. Warto również karmić dziecko częściej. Dzięki zjadaniu mniejszych porcji można wspomóc w procesie trawienia układ pokarmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here