Zestaw startowy dla noworodka

Młodzi rodzice nigdy nie mają łatwo. Żaden przyszły rodzic nie jest bowiem w pełni gotowy na to, co ma się stać. Mimo przeczytania setek poradników, odwiedzenia tysiąca stron internetowych oraz rozmów z dziesiątkami osób, które mają już dzieci, żaden młody rodzic nie jest w pełni przygotowany na rodzicielstwo. Bycia rodzicem uczymy się bowiem poprzez praktykę, już po narodzinach dziecka, a nie przed, studiując teorię. Internet stara się jakby nadążyć za oczekującymi pomocy przyszłymi rodzicami, roi się on bowiem od wyszukiwań takich jak „wyprawka dla noworodka co kupić”, „jak przygotować się na pojawienie się dziecka”, „rozwój płodu tydzień po tygodniu”, „prawidłowy przebieg ciąży” i tym podobne. Jak więc widać, dla każdego człowieka, którego taka rola czeka, jest to nie lada wyzwanie. O czym pamiętać przed narodzinami?

Przede wszystkim o znalezieniu godnego polecenia, profesjonalnego pediatry. Nie ulega wątpliwości, iż za kilka miesięcy (a może nawet tygodni?) staniemy się stałymi bywalcami gabinetu pediatrycznego. Nie ma w tym oczywiście nic złego ani nieprawidłowego, bowiem każdy świeżo upieczony rodzic najzwyczajniej w świecie martwi się o swoje maleństwo i chce, by rozwijało się ono zdrowo i prawidłowo. Zazwyczaj dzieje się tak zwłaszcza w przypadku osób, które spodziewają się pierwszego dziecka – nie mają one bowiem żadnego doświadczenia w tej kwestii i często i nie bardzo potrafią się odnaleźć w całej sytuacji. Taki zaufany, cierpliwy pediatra będzie więc bardzo pomocny i z całą pewnością będzie potrafił rozwiać wiele wątpliwości młodych, przyszłych rodziców oraz udzielić im wielu przydatnych rad.

Kolejną istotną kwestią jest zakupienie pełnego wyposażenia dla niemowlaka jeszcze przed jego narodzinami. Powód jest prosty – od momentu rozwiązania nie będzie już prawdopodobnie czasu na zakupy. Każda chwila będzie poświęcana dziecku, młodzi rodzice z całą pewnością nie raz będą niewyspani i zmęczeni, zakupy będą więc ostatnią rzeczą, o której będą myśleć. Warto więc wyposażyć się w łóżeczko, mebelki, kocyk, ubranka, zabawki, wózek, nosidełko i tym podobne sprzęty jeszcze zanim bobas pojawi się na świecie. Oczywistym jest bowiem, że na jednej wyprawie do sklepu się nie zakończy. Załatwień jest w takiej sytuacji mnóstwo, dlatego trzeba się uzbroić w wiele cierpliwości.

Kolejnym elementem, który powinien być gotowy jeszcze przed narodzinami dziecka jest pokoik. Wykończenie i przygotowanie go będzie wymagało wiele wysiłku i sporych nakładów pieniężnych, dlatego nie wolno z nim czekać aż do samego momentu rozwiązania. Przyszli rodzice powinni witać malucha na świecie już z przygotowanym, oczekującym na niego pokoikiem, pełnym miękkich, przyjemnych tkanin. W miejscu takim nie mogą się oczywiście znajdować żadne niebezpieczne przedmioty, jak ostre, kanciaste meble czy chropowate powierzchnie; łóżeczko musi być zaś zawsze zabezpieczone, by nie było możliwości, że niemowlę może z niego wypaść. Unikajmy też maleńkich elementów, którymi niemowlę mogłoby się zadławić. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here