Dylematy młodych rodziców

Bycie młodym rodzicem nie jest proste. Pomimo nawet długotrwałych przygotowań do tejże roli nikt nie jest do niej w stu procentach gotowy. Bycia rodzicem bowiem uczymy się bowiem tak naprawdę dopiero po narodzinach dziecka poprzez praktykę, a nie kilka miesięcy przed porodem, ze stron internetowych i napisanych przez specjalistów poradników. Mnóstwo kwestii wzbudza wątpliwości świeżo upieczonych mam i tatusiów. Kiedy noworodki zaczynają widzieć? Czy nasz malutki na pewno prawidłowo się rozwija? Dlaczego tak dziwnie podkurcza prawą nóżkę, czy coś jest z nią nie tak? Dlaczego zaczął nagle płakać na widok osób, których nie zna? Wcześniej cały czas się uśmiechał! A kiedy jest najlepszy moment na urozmaicenie diety, czy nie jest jeszcze za wcześnie? Jak już wspominaliśmy – rodzic to jedna z najtrudniejszych ról, w jakie przyjdzie nam się w życiu wcielić. Nie należy jednak panikować na zapas, bowiem, jak mówią, wszystko jest dla ludzi i przy odrobinie cierpliwości i dobrej woli każdy będzie sobie w stanie z tym poradzić, a przy okazji przeżyje jedną z najpiękniejszych i najciekawszych przygód w całym swoim życiu.

Co robić w przypadku wątpliwości? Najlepiej oczywiście zwrócić się do lekarza, kiedy podejrzewamy, że coś jest nie do końca tak, jak być powinno. Pamiętajmy jednak, by nie popadać w paranoję i nie udawać się do gabinetu lekarskiego w przypadku każdego szlochu niemowlęcia. Należy pamiętać, iż kluczem do sukcesu jest zdrowy rozsądek. Nie wolno dziecka rzecz jasna zaniedbać, jednak nie można być też chorobliwie nadopiekuńczym.

Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest szukanie pomocy na różnego rodzaju forach i stronach internetowych. Dlaczego? W tego typu miejscach roi się bowiem od niefachowych porad, które mogą nam tylko przysporzyć stresu i problemów. Jeśli już zamierzamy szukać pomocy w internecie, decydujmy się przeglądać jedynie specjalistyczne, fachowe strony, redagowane przez ekspertów. Tam bowiem bardzo często porad udzielają zawodowi lekarze pediatrzy, który będą wiedzieli, jak rozwiązać nasz problem, jednocześnie nie napędzając nam niepotrzebnego strachu. Pamiętajmy bowiem, że przecież każdy rodzic chce dla swojego niemowlęcia jak najlepiej i choćby najdrobniejsza wiadomość mogąca zwiastować coś niedobrego jest dla rodziców traumatyczna i przysparza mnóstwa trosk.

Godnym zaufania źródłem informacji są również specjalistyczne pozycje książkowe, napisane przez ekspertów. Znajdziemy je w każdej księgarni, nie są one ponadto szczególnie drogie. Jednak i tutaj należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Po zapoznaniu się z takim poradnikiem może się bowiem okazać, że nasze dziecko będzie się rozwijać w nieco innym tempie, niż to książkowe, opisane w zakupionej przez nas pozycji. Nie musi to jednak od razu oznaczać, że nasze dziecko rozwija się nieprawidłowo. Może po prostu wzrastać w swoim własnym tempie, które różni się nieco od „wzorcowego”, jednak pozostaje w granicach normy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – nie bójmy się jednak profilaktycznie zgłosić do pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here