Wiele kobiet przeraża rola matki. Przyszłe mamy często są przerażone tym co je czeka. W końcu to dla nich wkraczanie w zupełnie nowy świat. Muszą stanąć przed wieloma nowymi wyzwaniami. Nauczyć się rzeczy, których nigdy dotąd nie robiły. Sama higiena noworodka jest morzem pełnym pytań. Jak zadbać o higienę tak malutkiego dziecka?
Wiele przyszłych i świeżo upieczonych mam zastanawia się jak często kąpać noworodka. Szukają informacji w internecie wpisując w wyszukiwarki frazy – kąpiel noworodka jak często? Jednak w ten sposób można znaleźć wiele sprzecznych opinii. Niektórzy rodzice myją swoje dzieci każdego dnia. Tak radziły im mamy i babcie, które same kąpały dzieci codziennie od pierwszej doby życia dziecka. Jednak dziś odchodzi się od tych praktyk. Coraz więcej mam całkowicie rezygnuje z kąpieli dziecka w szpitalu. Dziś wiadomo, że mycie dziecka zaraz po porodzie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dziecko rodzi się pokryte pozostałościami mazi płodowej, która jest jego naturalną ochroną. Nie należy jej zmywać. Dlatego obecnie dzieci, które przychodzą na świat są tylko lekko przecierane ręcznikiem. W wielu zagranicznych krajach w ogóle zrezygnowało się z mycia dzieci w szpitalu. Na przykład w Irlandii, gdzie nie ma zwyczaju kąpieli dzieci każdego wieczora pobytu w szpitalu. Tam każda mama myje dziecko dopiero po powrocie do domu. Inne jest również ich podejście do częstotliwości kąpania dzieci. Na zielonej wyspie dzieci kąpie się co cztery czy nawet co pięć dni. I nie ma to negatywnego wpływu na ich zdrowie. Jak więc kąpać nasze dziecko? Codziennie? A może co kilka dni? Nie ma potrzeby do kąpania dziecka codziennie. Jeśli jednak dziecko wyraźnie to lubi a my sami tak właśnie chcemy, to również nie ma przeciwwskazań. Jednak kąpiel co dwa a nawet co trzy dni również nie zaszkodzi dziecku. Tak więc wszystko zależy głownie od rodziców oraz ich wygody czy poglądów. Warto jednak pamiętać, że lepiej kąpać dziecko o tej samej porze dnia. Szczególnie, jeśli kąpiemy je codziennie. Codzienna kąpiel, zawsze o podobnej godzinie, staje się częścią naszej rutyny. A noworodki lubą powtarzalność. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest unikać chaosu, szczególnie w pierwszych tygodniach życia naszego dziecka.
Pierwsza kąpiel może dostarczyć sporo stresu zarówno rodzicom jak i malutkiemu dziecku. W końcu to jego pierwsze takie doświadczenie. Dlatego warto pamiętać, by pierwsza kąpiel nie trwała zbyt długo. I należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Jeśli woda będzie zbyt ciepła lub zbyt zimna to nasze dziecko może wyraźnie zrazić się do kąpieli i kojarzyć ją jako coś negatywnego. Tak małe dzieci nie potrafią jeszcze utrzymać odpowiedniej temperatury ciała i szybko robi im się po prostu zimno. Dlatego pierwsza kąpiel powinna być dość szybka. Długie kąpiele będą odpowiednie, kiedy nasze dziecko urośnie. Na zabawę w wodzie przyjdzie czas później. Pierwsza kąpiel noworodka może zdawać się przerażająca, lecz po kilku razach każdy rodzic poczuje się już pewniej.