jak złagodzić objawy endometriozy?
fot. Pexels.com

Coraz więcej kobiet zmaga się z endometriozą. Ta choroba ginekologiczna nie jest uleczalna, jednak skutecznie można zniwelować jej objawy tak, aby panie mogły normalnie funkcjonować na co dzień. Czym jest endometrioza i jak złagodzić jej symptomy?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/endometrioza-co-powinnas-o-niej-wiedziec/

Endometrioza – czym jest ta popularna choroba ginekologiczna?

Endometrioza to schorzenie, które może dotknąć kobiety w wieku rozrodczym. O jej obecności świadczą komórki endometrium znajdujące się w innych częściach ciała niż macica. To właśnie w tym narządzie rozrodczym kobiety powinny znajdować się tkanki budulcowe, które przygotowują błonę śluzową do owulacji. Gdy endometrium jest zlokalizowane we właściwym miejscu, jego nadmiar jest usuwany wraz z pojawieniem się miesiączki. Jednak gdy znajduje się poza macicą, tkanka namnaża się, tworząc w ciele blizny wywołujące silne bóle. Endometrioza może powodować groźne powikłania takie jak bezpłodność, nowotwór i torbiele jajnika czy problemy jelitowe.

Najczęstsze objawy endometriozy

Wśród objawów tej choroby ginekologicznej można wymienić przede wszystkim długie, obfite i bardzo bolesne miesiączki. Bólom towarzyszy silny dyskomfort miednicy i dolnej części pleców oraz częste biegunki, zaparcia czy wzdęcie brzucha. W ostrzejszych stanach endometriozy pojawiają się również wymioty i krwisty mocz czy stolec. Kobiety cierpiące na to schorzenie muszą się zmagać z bolesnymi stosunkami i występowaniem plamienia między miesiączkami.

Leczenie objawów endometriozy

Endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Można jedynie złagodzić jej objawy. Na pomoc przy tym schorzeniu mogą przyjść na pewno niesteroidowe leki zapalne, które skutecznie uśmierzają nieznośny ból podczas miesiączki. Skuteczne jest również leczenie hormonalne za pomocą antykoncepcji lub specjalnych wkładek domacicznych. Doraźnie może pomóc także operacja, która jest mocno inwazyjnym sposobem na walkę z endometriozą – czasem nie wystarczy jedynie usunąć zrostów wywołanych przez chorobę i może być konieczne pozbycie się również macicy lub jajników.

Zobacz także: http://alejasztuki.pl/miedz-dobra-dla-zdrowia/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here