Pielęgnacja pępka

W ciąży młode mamy zadają sobie mnóstwo pytań na temat pielęgnacji ich dziecka. Jak myć, zmieniać pieluszki, poprawnie trzymać czy jak karmić maluszka. Wiele mam uczęszcza na zajęcia w szkole rodzenia, gdzie położne powinny poinstruować i nauczyć poprawnej pielęgnacji. Pomimo tego, gdy dziecko pojawia się na świecie, młodzi rodzice mają pełno obaw czy sobie poradzą.
Jednym z pytań, które spędzają sen z powiek rodziców to – kiedy odpada pępek u noworodka i jak o niego dbać? Fora, położne, babcie, koleżanki – każdy radzi co innego. Jedni, żeby przemywać pępek wodą, inni że spirytusem czy specjalnym środkiem. Jak się jednak okazuje, pielęgnacja pępka noworodka nie jest trudna.
Kikut pępka to nic innego jak pozostałości po pępowinie, czyli żyle, którą dziecko było połączone z łożyskiem matki. To przez nią był dostarczany tlen i pożywienie, a produkty przemiany materii były przez nią usuwane. Po porodzie pępowinę odcina się, bo nie jest już potrzebna. Położne zawiązują pozostałość pępowiny i zaciskają ją specjalnym klipsem. Taki kikut goi się od tygodnia do nawet trzech, po czym odpada. Co robić do tego czasu, jak dbać o pępek noworodka?
Kikuta nie powinno się długo moczyć w wodzie, a jeśli do zamoczenia dojdzie (np w kąpieli), trzeba go szybko osuszyć jałowym gazikiem. Raz, dwa razy dziennie należy usunąć zanieczyszczenia wokół pępka. Najlepiej robić to wacikiem, ewentualnie wacikiem nasączonym wodą. Dobrze w tej roli sprawdza się również patyczek higieniczny. Pamiętajmy, żeby przed pielęgnacją umyć dokładnie nasze ręce, aby zapobiec dostaniu się do rany bakterii. Nie należy bać się dotykania kikuta. Jest to martwa tkanka i dziecka to nie boli ani nie odczuwa dyskomfortu przy pielęgnacji.
Jeśli jest taka możliwość, “wietrz” jak najczęściej kikut. Dzięki stałemu dostępowi powietrza pępek goi się znacznie szybciej. W związku z tym zabronione jest zaklejanie kikuta plastrami czy bandażami. W sprzedaży są dostępne specjalne pieluszki z wycięciem na pępek, ewentualnie można wywinąć pieluszkę, tak by nie zakrywała tej części ciala. Trzeba również bardzo uważać zakładając dziecku ubranko, żeby nie zahaczyć i nie naderwać kikuta, a ubranie nie powinno być zbyt ciasne, żeby nie naciskać na gojący się pępek.
Po kilku lub kilkudziesięciu dniach kikut powoli zacznie się odrywać. Możemy mieć wrażenie, że wisi na tak zwanym włosku, ale nie należy go odrywać, na pewno wkrótce odpadnie sam. Po odpadnięciu kikuta nic już nie musimy robić, chyba że zauważymy, że pępek jest nie do końca wygojony. Może się pojawić tak zwana ziarnina. Należy wtedy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednie leki lub skieruje do chirurga na, tak zwane, lapisowanie. To nic strasznego. Chirurg smaruje ziarninę roztworem azotanu srebra. Pępek jest wtedy czarny i może brudzić ubrania. Roztwór azotanu srebra ma działanie bakteriobójcze i po kilku wizytach w poradni chirurgicznej ziarnina powinna zniknąć. Dziecko nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu, a sama wizyta trwa bardzo krótko. Do lekarza powinniśmy udać się także wtedy gdy kikut brzydko pachnie, gdy sączy się z niego krew, ropa lub inna wydzielina. Nie należy się jednak martwić, zazwyczaj pomagają maści lub antybiotyk przepisany przez pediatrę.
Obawy jak dbać o pępek noworodka zmniejszają się wraz z każdym kolejnym dniem spędzonym z dzieckiem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRzeczy dla noworodka
Następny artykułWózek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here