Hobby horsing, czyli jazda na konnych kukiełkach pochodzi ze Skandynawii. Zabawa polega na tym, że dzieci stymulują zawody konne, pokonując przeszkody na kukiełkowym koniu. Gra w hobby horsing w Szwecji czy Norwegii jest na tyle popularna, że traktowana jest coraz częściej w kategoriach dyscyplin sportowych i zupełnie serio.
Jazda na kukiełkowym koniu składa się z czterech etapów: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, cross, western. W Polsce dopiero od kilku lat ten temat zaczął się rozwijać i zdobywać grono młodych, oddanych fanów hobby horses. Zainteresowanie pojawiło się głównie wśród młodszych dzieci, szczególnie dziewcząt w wieku od 6 do 11 lat.
Traktowane to było dotychczas raczej jako zabawa, a nie jako dyscyplina sportowa. Grupki znajomych spotykały się w domach lub ogrodach i na kukiełkowych głowach koni pokonywały przeszkody. Od niedawana jednak tematem zaczęły interesować się również, niektóre biura podróży, organizatorzy zawodów i kluby.
Hitem jest obóz hobby horses. Jest to zupełną nowością na rynku turystycznym, jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rodzice bardzo chętnie zapisują swoje dzieci na obóz hobby horses. Program na obóz hobby horses jest bardzo interesujący i ciekawy. Zyskał w oczach rodziców zapewne tym, że łączy ze sobą zabawę z dużą ilością ruchu. Warto, się zainteresować się tematyką i zapisać swoją pociechę na obóz hobby horses – nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Ośrodki, gdzie te wyjazdy się odbywają, są z reguły w czystych ekologicznie miejscach, w obiektach z ciekawym zapleczem sportowym.
Ofertę obozu hobby horses posiada jak na razie jedno tylko biuro podróży, ale warto będąc rodzicem się z nią zapoznać. Program jest bardzo ciekawy: są zawody sportowe, wyścigi, skoki przez przeszkody, a także warsztaty o koniach, konikowe quizy i konkursy. Dzieciom na pewno się spodoba, z tego względu, że pobudza w nich kreatywność, uczy współpracy, i rywalizacji.
Inne zajęcia, w jakich uczestniczą dzieci to wycieczki, zwiedzanie okolicy, gry terenowe, zabawy integracyjne, łucznictwo, strzelnica paintballowa, warsztaty artystyczne, tworzenie latawców lub karmników, nauka origami, kąpiele w jeziorze lub morzu, plażowanie, a także tematyczne dyskoteki, ognisko z filmem pod gołym niebem, czy nawet wyprawa survivalowa do lasu z budową szałasów i wędki. Na tym obozie nikt nie będzie się nudził. Jest dużo sportu, ruchu, a jeśli komuś mało, to jeszcze są zajęcia dla chętnych, jak gry stolikowe, water-mat, kajaki, rowerki wodne, żeglarstwo, rejs statkiem czy wyprawa na basen.
Udział w takim wypoczynku jak obóz hobby horses to:
- zdrowie poprzez aktywność i ruch
- radość z współtworzenia zawodów i atrakcji
- świetna zabawa w ciekawym stylu
- nowe znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach
- pobyt w czystym miejscu na łonie przyrody
- nowe doświadczenia, kreatywne zabawy i przełamywanie barier
Obóz hobby horses organizowany jest przeważnie nad jeziorem ze względu na dużo terenów zielonych, gdzie można zorganizować wyścigi na kukiełkowych głowach koni. W celu uczestnictwa w obozie hobby horses należy jednak na początku zakupić głowę konia na patyku, chyba że dziecko już ją posiada lub zrobi z rodzicami we własnym zakresie (kto ma trochę talentu i zacięcia – może wykonać niepowtarzalne kukiełki).
Kucyk lub koń na kiju kosztuje mniej więcej między 70 a 250 zł. Są oczywiście droższe wersje, jednak te tańsze są najczęściej kupowane. Cena jest uzależniona od materiału z jakiego jest zrobiony oraz wielkości. Konia na patyku można wykonać również samodzielnie i nie trzeba wcale posiadać dużego budżetu finansowego. Wystarczy znaleźć solidny patyk (może być nawet drewniany kij od szczotki do zamiatania), zrobić samodzielnie głowę konika a następnie połączyć ze sobą oba elementy. Wbrew pozorom głowa konia nie jest trudna w wykonaniu: środek można wypełnić ryżem lub sianem. W internecie jest bardzo dużo filmików pokazujących jak samodzielnie wykonać konia na patyku. Najważniejsze, aby głowa nie była zbyt ciężka a cała konstrukcja wykonana solidnie, bo podczas zawodów i skoków zabawka musi wytrzymać. Dziewczęta uwielbiają hobby horses ze względu na to, że koniki można pięknie przyozdobić, czesać ich grzywy, samodzielnie zrobić uprząż czy ozdoby. Obóz hobby horses jest zupełną nowością i z roku na rok będzie na pewno coraz bardziej popularny.
Wyjazd na obóz hobby horses niesie ze sobą same korzyści. Jak się okazuje hobby horsing może pomóc w prawdziwych lekcjach jazdy konnej. Za nim dziecko zasiądzie na prawdziwego konia, najpierw może trenować pokonywanie przeszkód oraz zapamiętywać trasy na kukiełkowym koniku. Ponadto wyjazd na obóz hobby horses daje możliwość spotkania się z rówieśnikami, którzy podzielają tę samą pasję. Posiadanie znajomych oraz rozwijanie pasji pełnią bardzo ważna rolę w okresie dzieciństwa.
Warto zapisać dziecko na obóz hobby horses i przekonać się na własne oczy jakie są pozytywny takiego wyjazdu. Wakacje w ruchu, aktywności i w czystym ekologicznie miejscu to coś, w co warto zainwestować!
Zobacz nasze obozy: