Sen u noworodka

Rodzicielstwo to piękna rzecz, szczególnie gdy dziecko za naszą troskę odpłaca nam swoim cudownym uśmiechem. Opieka nad dzieckiem wymaga od nas dużo czasu, cierpliwości a czasami różnych wyrzeczeń. Od momentu kiedy stajemy się rodzicami czeka nas również wiele nauki.
Często rodzice martwią się jak to będzie? Czy sobie ze wszystkim poradzą? Czy będą potrafili wykonać wszystkie czynności przy swoim maluszku? Większość czyta poradniki, artykuły w gazetach, czasopisma dla mam, co na pewno nie zaszkodzi, ponieważ można się z nich dowiedzieć naprawdę wielu przydatnych rzeczy, natomiast nie można polegać tylko na poradnikach ponieważ każde dziecko jest inne i może mieć inne potrzeby. Pierwszą rzeczą, o jakiej myślą rodzice gdy chodzi o dziecko jest przede wszystkim łóżeczko dla naszego maluszka. Wybieramy piękne łóżeczka, piękną pościel, wszystko aby naszemu maluszkowi spało się jak najlepiej, gdyż u noworodka sen zajmuje większą część doby.
Nasuwa się więc pytanie: Jak powinien spać noworodek?
Odpowiedź na to pytanie jest ciągle sprawą sporną. Ogólnie przyjęto, że noworodki powinny spać na płaskiej powierzchni, nie układamy więc dzieciątka główką na poduszce. Powinno się też układać je do snu raz na prawym, a raz na lewym boku. Nie powinno się zostawiać dziecka samego śpiącego na brzuszku, ponieważ dziecko mogłoby się udusić. Główkę dziecka zawsze ustawiamy na jedną, bądź drugą stronę, tak by nie miało szansy się udusić czy zakrztusić śliną podczas snu na pleckach. Dzieciom jak najbardziej służy spanie na brzuszku, pod warunkiem że główkę ma ułożoną na boku oraz że spoglądamy na nie. Szczególnie dobrze relacją między dzieckiem a rodzicami robi wspólne leżakowanie, warto więc kłaść sobie dzieciątko na sobie. Kontakt skóra do skóry doskonale pogłębia więź mamy i dziecka. Pamiętamy o przekładaniu główki dziecka raz na jedną, raz na drugą stronę aby szyja dziecka nie była ciągle naciągnięta na jedną stronę. Czy to jednak wyczerpuje temat jak powinien spać noworodek? Absolutnie nie. Ważne jest aby dziecko spało w swoim własnym łóżeczku. Często rodzice biorą dziecko do swojego łóżka. Z całą pewnością ułatwia nam to sprawę wstawania do dziecka, szczególnie w nocy i szczególnie matką karmiącym które co dwie do trzech godzin muszą przystawiać dziecko do piersi. Niektóre dzieci to małe głodomory, które potrzebują częściej być dostawiane do piersi. Także matką po cesarskim cięciu, obolałym po zabiegu łatwiej jest gdy dziecko śpi z nią na jednym łóżku. Nie wolno nam jednak iść na łatwiznę i tego robić. Pamiętajmy, że nasze poświęcenie i kładzenie dziecka w jego własnym łóżeczku na pewno zaprocentuje w przyszłości. Dziecko które od początku śpi w łóżku rodziców szybko się do tego przyzwyczaja i później naprawdę trudno jest je od tego odzwyczaić. Dziecko które ma swoje stałe miejsce snu i zawsze ten sam sposób zasypiania, zasypia szybciej i śpi lepiej. Na rynku dostępne są różnego rodzaju szumiące misie, tzw szumisie czy misie które cichutko śpiewają kołysanki, są również różnego rodzaju karuzele. Tak więc warto zwrócić uwagę nie tylko na łóżeczko w którym śpi nasz noworodek ale również na sposób w jaki w nim śpi, gdyż może to znacząco wpłynąć na jakość snu naszego maluszka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMleko dla noworodka
Następny artykułUbrania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here