Co na katar u noworodka?

Katar u noworodka to poważna sprawa i pod żadnym pozorem nie nalezy go bagatelizować. Przede wszystkim warto pamietać o tym, że u małego dziecka katar może łatwo przerodzić się w znacznie poważniejszą intencję – najczęściej jest to zapalenie oskrzeli, co w konsekwencji może prowadzić nawet do zapalenia płuc.
Co na katar u noworodka?
Noworodek nie jest w stanie sam sobie poradzic z wydzieliną, która zalega mu w nosku. Dlatego tak ważne jest aby go w tym wspomóc. Obecbie na rynku jest szeregi wachlarz urządzeń do odciagania wydzieliny z niemowlęcego nocka, jednak najskuteczniejsze wydaje się byc aspirator podłączone do odkurzacza. Wiele matek może mieć obiekcje przed zastosowaniem tej metody. Nie należy się jej obawiać – jednostajna siła ssąca jest mniej inwazyjna niż raptownie wdychane przez nas powietrze przy stosowaniu aspiratora ustnego. Poza tym aspirator podłączony do odkurzacza jest bardziej higieniczny – nie naraża matki na zakażenie tak jak w przypadku aspiratora ustnego. Usuwa on też głęboko osadzoną wydzielinę – nie tylko powierzchowny katar. Niestety aspirator do odkurzacza ma jedną mocną wadę – przerażający szum odkurzacza połączony z ‚wpychaniem „jakiegoś” urządzeniem do noska odstrasza naszego malca i zniechęca do współpracy. Żadna infekcja nie jest przyjemna ani dla dziecka ani dla matki, jednak musimy jakoś działać żeby ją zwalczyć.
Następnym dobrym pomysłem przy katarze niemowlaka są inhalacje z soli fizjologicznej. Nie wszystkie dzieci dają sobie zrobić inhalacje – wydawać by się mogło, że im starsze dziecko tym gorzej na nie reaguje. Jednak naprawdę warto próbować. Inhalacja udrażnia głęboko siedzącą wydzielinę – dziecku łatwiej się po niej oddycha a i nam lepiej się po niej oczyszcza niemowlęcy nosek. Pamiętać należy, że po inhalacji nie wolno wychodzić z domu – zimne powietrze może negatywnie zadziałać na nawilżoną błonę śluzową noworodku.
Jeżeli chodzi o spray do nosa to trzeba uważać i stosować go jedynie w razie konieczności, najlepiej po konsultacji z lekarzem pediatrą. Spray może podrażnić bardzo delikatną błonę śluzową maleństwa. Jeżeli matka karmi piersią zdecydowanie lepiej jest wkropić po jednej kropli mleka matki do noska trzy razy dziennie. Mleko ma same drogocenne właściwości, poza tym mleko jest słodkie w smaku, nie tak nieprzyjemne jak gorzkie lekarstwa i nie zrazimy naszego dziecka do takiego sposobu leczenia. Mleko matki to najlepsze co natura wymyśliła dla noworodka. W każdym wypadku warto sięgać do naturalnych, niekonwencjonalnych metod – szczególnie jeżeli chodzi o zdrowie naszego dziecka.
Katar u noworodka nie musi skończyć się dalszą inflacją, jeżeli w porę podejmiemy działania i zaczniemy z nim walczyć. Musimy też działać instynktownie, bo przecież każda matka wie, co dla jej dziecka jest najlepsze. Sposobów leczenia kataru jest wiele, tak samo jak wiele jest matek i ich dzieci i każdy musi dobrać odpowiedni sposób leczenia dla siebie. Katar jest też najbardziej powszechną infekcja i niestety nie da się jej uniknąć. Nie należy się też obwiniać, że z powodu naszego niedopatrzenia wystąpił katar u noworodka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiuchy dla dziecka
Następny artykułPępuszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here