Czym jest badanie prenatalne

Kobietom w ciąży można zaproponować badanie prenatalne w celu ustalenia, czy płód ma możliwość urodzenia się z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną. Wykonywanie testów prenatalnych może być przydatne w określaniu różnych opcji ciąży lub specjalnego postępowania w czasie ciąży i porodu, aby poprawić rokowanie dziecka. Dostępnych jest kilka rodzajów badań prenatalnych, w zależności od trymestru ciąży i rodzaju choroby. Ten dodatek zawiera przegląd różnych badań prenatalnych, które mogą być oferowane kobietom w ciąży.

Komu oferowane są testy?

Wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie od wieku, mają możliwość wykonania badań prenatalnych. Badania prenatalne kiedy zostaną wykonane, można je pokazać lekarzowi. Jednak wraz z wiekiem kobiety zwiększa się szansa na urodzenie dziecka z nieprawidłowościami chromosomowymi. Często stosowane jest USG prenatalne.

Inne powody, dla których kobiecie można zaproponować badanie prenatalne, obejmują:

Historia rodziny lub poprzednie dziecko z chorobą genetyczną, rodzice, którzy są znanymi nosicielami określonej choroby genetycznej

Każda kobieta, która chce uzyskać więcej informacji na temat rozwijającego się dziecka, może rozważyć wykonanie badań prenatalnych. Decyzja jest indywidualnym wyborem. Kobieta powinna omówić różne opcje opisane powyżej ze swoim położnikiem lub doradcą genetycznym, aby określić, które są dla niej odpowiednie.

Jak przeprowadzane są testy?

W czasie ciąży wykonuje się dwa główne rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy rodzaj testów to badanie przesiewowe. Testy przesiewowe służą do identyfikacji kobiet ze zwiększoną szansą na urodzenie dziecka z pewnymi nieprawidłowościami chromosomowymi. USG prenatalne nie identyfikuje wad wrodzonych, takich jak choroby genetyczne. Wyniki, które ujawniają szansę na przekroczenie pewnego poziomu odcięcia, nazywane są „wynikami pozytywnymi” i tym kobietom oferuje się dalsze testy. Testy przesiewowe nie są diagnostyczne. I chociaż większość płodów z chorobą chromosomalną jest identyfikowana podczas badań przesiewowych, niektóre płody dotknięte chorobą chromosomową otrzymują normalny lub „ujemny” wynik badania przesiewowego. Badania prenatalne kiedy zostaną wykonane przez odpowiednią osobę mogą okazać się pomocne. Nie zapominajmy, że życie człowieka powstaje w momencie poczęcia, o czym wiele osób obecnie zapomina.

Drugi rodzaj testów prenatalnych jest znany jako testy diagnostyczne, ponieważ testy te mogą ostatecznie określić, czy rozwijający się płód ma określoną chorobę genetyczną lub wadę wrodzoną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here