Gdy w domu pojawi się dziecko

Są takie momenty, które rozpoczynają zupełnie nowy, inny etap naszego życia, na przykład narodziny dziecka. Odpowiedzialni rodzice przygotowują się na przyjście potomka. Jedni czytają fachową literaturę, inni korzystają z wiedzy i doświadczenia przyjaciół i znajomych. Pojawia się niezliczona ilość pytań. Jak urządzić pokój dla malucha? Co powinno znaleźć się w wyprawce dla maleństwa? Jak powinna wyglądać jego pielęgnacja i jak opiekować się noworodkiem, który jest taki bezbronny i delikatny? To tylko kilka z nich.

Urządzając dziecięcy pokój zacznijmy od kupna bezpiecznego, zdrowego łóżeczka. Powinno mieć regulowaną wysokość, koniecznie zadbajmy o idealnie dopasowany, antyalergiczny materac. Do funkcjonalnych i przydatnych sprzętów z pewnością można zaliczyć przewijak i wygodny nie krępujący ruchów fotel, dla karmiącej mamy. Praktycznym meblem jest komoda – można w niej schować rzeczy dziecka, spełnia równocześnie funkcję niewielkiego, podręcznego stolika, na którym możemy chwilowo coś położyć lub postawić. Właściwe oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, dobrze jeśli znajdzie się miejsce na nocną lampkę, która wypełni pokój ciepłym blaskiem. Pomieszczenie powinno być jasne, czyste, z dostępem świeżego powietrza. Odpowiedzialnym wyzwaniem jest skompletowanie wyprawki w składzie której znajdą się: wózek, wanienka, zestaw kosmetyków, przyborów do mycia i pielęgnacji oraz zestaw ubranek. Tu możemy liczyć na wsparcie babć, starszych sióstr i przyjaciółek, które etap niemowlęctwa swej pociechy mają już za sobą. Przy okazji pamiętajmy o tym, że terminów noworodek i niemowlak nie używamy zamiennie. Noworodkiem dziecko jest przez pierwsze 28 dni swego życia, niemowlakiem do 12 miesiąca. Na początku noworodkowi przyda się wygodny w obsłudze rożek Bardzo ważną kwestią jest częstotliwość karmienia piersią. Fachowcy radzą, by ufać dziecku. Krótko mówiąc – dziecko powinno otrzymywać mleko mamy tak często i tak długo, jak się tego domaga. W pierwszych tygodniach maluszek domaga się karmienia nawet co godzinę, z czasem ilość przechodzi w jakość, opanowana zostaje technika ssania , normą staje się 6- 8 karmień. Mama powinna zadbać o to, by prawidłowo przystawiać malca do piersi. Gdy zdarzy się tak, że w pierwszych tygodniach życia dziecko domaga się karmienia rzadziej niż 8 razy na dobę, w celu stymulacji laktacji nie bójmy się go obudzić i karmić częściej. Kiedy mniej więcej w trzeciej dobie po porodzie noworodek rzadko siusia trzeba go często przystawiać do piersi, by unormować funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że żółtaczka, która może się pojawić w drugiej – piątej dobie życia nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Wymagana jest konsultacja u specjalisty, który powie jak wtedy powinno wyglądać karmienie. Dziecko przy piersi mamy czuje się bezpieczne, dla niej to również niezwykły, choć nieco uciążliwy czas.

Okazuje się, ze czas szybko mija i ani się obejrzymy, jak nasz maluszek staje się coraz bardziej samodzielny. Starajmy się, by wyrósł na mądrego i dobrego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here