Medycyna

Jak często kąpać noworodka? Raz dziennie, dwa razy dziennie, a może raz w tygodniu? To pytanie spędza sen z powiek niemalże wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Ostatnie czasy pokazują, że współcześni rodzice kąpią dzieci zupełnie inaczej niż robili to nasi rodzice. Pozornie kąpiel to czynność nieskomplikowana, jednak lekarze informują jak powinna ona prawidłowo wyglądać.
Rozpoczynając kąpiel noworodka należy pamiętać, że jego skóra różni się od naszej. Jest delikatniejsza, jeszcze nie w pełni dojrzała, mniej elastyczna, a jej odczyn jest mniej kwaśny. Należy również pamiętać, że noworodki są bardziej podatne zarówno na wychłodzenie jak i przegrzanie.
Jak często kąpać noworodka? Odchodzi się już od praktyki, że noworodki należy kąpać codziennie. Skóra dziecka nie wydziela bowiem takich samych substancji jak skóra osoby dorosłej. Nie musimy zatem urządzać codziennych kąpieli. Pamiętajmy jednak o codziennej pielęgnacji, a zwłaszcza o wyczyszczeniu wszystkich zakamarków ciała i fałdek naszego maluszka.
Kąpiąc noworodka pamiętajmy też o użyciu właściwych kosmetyków. Wybierajmy tylko te z odpowiednimi atestami, które są przeznaczone dla tego typu skóry. Kosmetyki dla dorosłych mogą wywołać uczulenia i podrażnienia skóry noworodka. Eksperci radzą również by podczas mycia korzystać z własnych dłoni. Wszelkiego rodzaju gąbki i myjki mogą być siedliskiem bakterii. Pamiętajmy też, że tak delikatna skóra nie potrzebuje złuszczania.
Zanim rozpoczniemy procedurę kąpieli naszej pociechy warto wcześniej przygotować sobie „stanowisko pracy”. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy malucha bez żadnej opieki podczas kąpieli. Przygotujmy wcześniej ręcznik, czystą pieluszkę, wszelkiego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji ciała, wanienkę z ciepłą wodą i płyny do kąpieli oraz czyste ubranka. Aktualnie odchodzi się już od szamponów do włosów. Lekarze w większości stoją na stanowisku, że główkę dziecka wystarczy umyć wodą z płynem podczas kąpieli. Nie powinniśmy tego jednak robić codziennie tylko 1 – 2 razy w tygodniu.
Zatem jak często kąpać noworodka? Pamiętajmy, że dbanie o higienę jest bardzo ważne. Obecnie jednak lekarze przestrzegają, że zbyt częste kąpiele powodują przesuszenie skóry, a interakcja skóry dziecka z dużą ilością kosmetyków może zaburzyć jego naturalne ph skóry. Z drugiej strony kąpiele mają również działanie odprężające. Każdy maluszek po takim „wodnym relaksie” będzie miał lepszy sen. Woda to przecież naturalne środowisko noworodka. Otaczała go przez ostatnie 9 miesięcy.
Jak często kąpać noworodka? Praktyka na świecie jest różna. W krajach takich jak Włochy czy Hiszpania zaleca się codzienne kąpanie noworodków, holenderskie dzieci kąpane są co 2 – 3 dni, natomiast kraje skandynawskie zalecają kąpiel tylko raz w tygodniu. Amerykańska Akademia Pediatryczna – jedna z najbardziej opiniotwórczych organizacji medycznych – podaje, iż na podstawie przeprowadzonych przez lekarzy badań wynika, iż dzieci do 1 roku życia powinny być kąpane około 3 razy w tygodniu. Jako rodzice mamy prawo wyboru i sami musimy podjąć właściwą decyzję. W każdej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek.Zdrowy rozsądek rodziców jest w tej sytuacji nieoceniony.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta malucha
Następny artykułKarmienie dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here