Gazy u noworodka

Niedawno na świat przyszło Twoje pierwsze dziecko. Z drżeniem rąk wzięłaś/wziąłeś w ramiona maleństwo i zaczęłaś/zacząłeś się zastanawiać, czy na pewno jesteś gotowa/y na to, co Cię teraz czeka. Czy będziesz potrafiła/potrafił je karmić, ubrać, czy będziesz wiedziała/wiedział jak kąpać noworodka?
Pielęgnacja maluszka to zbiór wielu ważnych czynności. Kąpiel to niezwykle istotny moment dnia, odpowiednio przeprowadzona pozwoli bowiem wyciszyć się maleństwu i umożliwi spokojne sen w nocy.
Bez wątpienia szybko przywykniesz do nowej roli i nauczysz się wszystkich swoich nowych zadań. Choć teraz Cię to stresuje, niebawem zaczniesz też czerpać z tego prawdziwą przyjemność. Mamy dla Ciebie przygotowaną listę wskazówek, jeśli je zrealizujesz, możesz być pewien, że wszystko odbędzie się w maksymalnym komforcie noworodka.
1. Przygotowanie.
Upewnij się, że masz wszystko, czego Ci trzeba: wanienkę (najlepiej z wkładką antypoślizgową), żel do mycia niemowląt (od pierwszego dnia życia!), myjkę, ewentualnie leżaczek do położenia maleństwa (chyba, że wolisz podtrzymywać malucha jedną ręką, a drugą myć małe ciałko)
Jeśli jesteś gotowy, możesz rozpocząć kąpiel.
2. Woda.
Pamiętaj, żeby przed włożeniem maleństwa do wanienki, wypełnić ją wodą. Jeśli odkręcisz kurek podczas gdy noworodek już leży w wanience, dziecko może się przestraszyć strumienia wody, poza tym trudniej Ci będzie kontrolować temperaturę (właściwa to 40 stopni, możesz sprawdzić ją termometrem elektronicznym).
3. Kąpiel.
Gdy masz już nalaną wodę, ostrożnie włóż maluszka do wody, podtrzymując jego barki i głowę jedną ręką i pupę drugą. Połóż go na leżaczku lub nadal podtrzymuj – wystarczy, że będziesz trzymać nad poziomem wody tylko górną część jego ciałka. Gdy człowieczek przyzwyczai się do nowej sytuacji, możesz zacząć wolną ręką delikatnie myć rączki, nóżki, plecki, brzuszek i na koniec główkę noworodka.. Pamiętaj, żeby nie zamaczać kikuta pępowiny (nie powinien mieć kontaktu z wodą dopóki nie odpadnie). Jeśli dziecko odczuwa przyjemność z rytuału, możesz jeszcze przez chwilę przedłużyć kąpiel. Nie zapominaj o łagodnym przemawianiu i głaskaniu maleństwa. Jeśli wygląda na to, że nie jest zadowolone (płacze, krzywi się), zdecydowanie (ale bez nadmiernego pośpiechu i gwałtownych ruchów) wyciągnij malca z wody.
4. Po kąpieli.
Wykąpane dziecko owiń ręcznikiem i przytrzymaj. Jeśli płacze, przytul go. Następnie rozwiń i delikatnie przykładając ręcznik osusz małe ciałko (nie zapomnij o żadnej fałdce!). Teraz czas na nasmarowanie malucha balsamem lub oliwką (choć tą ostatnią lepiej wcierać w mokre ciało, jeszcze przed wytarciem, wtedy skóra wchłania więcej pożądanej wilgoci i bardziej się nawilża). Potem możesz już założyć pieluchę, nie pomiń kremu do pupy, która bardzo łatwo się odparza przez noc, kiedy dziecko czasem przez kilka godzin leży w jednej pozycji z mokrą pieluszką.
I to wszystko. Twój dzieciaczek pięknie pachnie, jest czysty i zrelaksowany.Pamiętaj, najważniejszy jest Twój spokój i opanowanie, nawet jeśli nie wszystko przebiega zgodnie z Twoimi wyobrażeniami. Powodzenia!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarmienie
Następny artykułPielęgnacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here