rozmowa o pracę
fot. Pixabay.com

Poszukiwania pracy wiążą się dla nas zazwyczaj z dużym stresem. Niezależnie od tego, czy szukamy jej po raz pierwszy, czy po prostu chcemy zmienić miejsce pracy. Jednak do tych poszukiwań można się dobrze przygotować. Jak? Zacznijmy od stworzenia CV i napisania listu motywacyjnego!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/list-motywacyjny-i-cv-jak-starac-sie-o-prace/

CV i list motywacyjny – o czym warto wiedzieć?

List motywacyjny to dokument, w którym opiszemy, dlaczego nadajemy się na stanowisko, na które aplikujemy. Można go określić jako rodzaj autoreklamy, ale również w jego treści powinniśmy wskazać na te nasze cechy i umiejętności, które faktycznie pasują do stanowiska, o które się staramy. List motywacyjny jest uznawany za dodatek do CV i dziś nie wszystkie firmy go wymagają. Jednak jeśli już rekruter o niego prosi, warto postarać się dobrze go napisać. Czasem to właśnie odpowiednio napisany list motywacyjny jest dla nas furtką do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak więc wygląda profesjonalnie napisany list motywacyjny? Zawiera dane firmy, do której aplikujemy, rozpoczęty jest grzecznościową formułą, zakończony pozdrowieniem oraz naszym podpisem. Sama treść natomiast jest umotywowaniem podjęcia decyzji o zmianie pracy oraz starania się o przyjęcie właśnie na to stanowisko z ogłoszenia. Im lepiej dostosowana treść do konkretnego stanowiska, tym większe szanse na to, że rekrutacja będzie udana.

Samo CV natomiast to chronologiczny spis przebiegu naszej dotychczasowej kariery, a także opis naszych doświadczeń i umiejętności. To z CV wynika, czego się do tej pory nauczyliśmy na różnych stanowiskach, a także w jakim kierunku byliśmy kształceni. W CV ważne jest to, aby było ono zwięzłe, ale jednocześnie pełne treści. Nikt nie przeczyta siedmiostronicowego dokumentu z opisem naszej kariery. Dlatego też do jego przygotowania trzeba się naprawdę dobrze przyłożyć. W CV warto również umieścić informacje na temat naszej znajomości języków obcych, zdobytych certyfikatów, zdanych egzaminów i przebytych kursów. Praca nad własnym rozwojem zawsze świadczy na naszą korzyść.

CV i list motywacyjny furtką do rozmowy rekrutacyjnej

O tym, że dobrze przygotowane CV i list motywacyjny są podstawą w poszukiwaniach pracy przekonacie się, gdy zostaniecie zaproszeni na pierwszy etap rozmowy rekrutacyjnej. Teraz więc przed Wami kolejne wyzwanie – dobre przygotowanie się do spotkania z rekruterem. Postaraj się więc o odpowiedni ubiór, zadbaj o to, aby pojawić się punktualnie w wyznaczonym miejscu o wskazanej godzinie. Ćwicz również pewność siebie. Ta jest niezbędna w procesie każdej rekrutacji.

Zobacz też: http://alejasztuki.pl/jak-radzic-sobie-z-choroba-hashimoto/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here