astygmatyzm

Astygmatyzm, określany również jako niezborność, jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku i zgodnie z szacunkami dotyczy co trzeciej osoby na świecie. Powoduje on nieostre widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka, zamazanie konturów przedmiotów, a także zaburzenia we właściwej ocenie odległości. Jak objawia się astygmatyzm i w jaki sposób można go korygować?

Jak może objawiać się astygmatyzm?

Najczęstsze objawy świadczące o występowaniu astygmatyzmu to, poza niewyraźnym widzeniem, bóle głowy, tarcie oraz mrużenie oczu. Niezborność widzenia przy tej wadzie wzroku spowodowana jest bowiem różną siłą załamywania się równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach (np. poziomej i pionowej) w układzie optycznym oka. Wiązka światła wpadając do oka bez wad wzroku ogniskuje się w jednym punkcie, podczas gdy w oku osoby z astygmatyzmem tworzy linię. Jeśli więc dostrzegamy u siebie wymienione wyżej objawy, warto udać się do okulisty, który dobierze odpowiednią metodę korekcji wzroku. Nieleczony astygmatyzm znacząco bowiem obniża komfort życia, może prowadzić także do poważniejszych schorzeń oczu i dolegliwości bólowych.

Jak koryguje się astygmatyzm?

Przez wiele lat głównym sposobem korygowania astygmatyzmu było noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi. Ponieważ astygmatyzm często występuje w połączeniu z takimi wadami wzroku, jak krótkowzroczność i nadwzroczność, dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych było niemożliwe. Współcześnie jednak również osoby z astygmatyzmem mogą wybrać soczewki kontaktowe toryczne, które zapewniają im pełen komfort widzenia i stosować je ciągle lub na zmianę z okularami.

Co to są soczewki toryczne?

Soczewki Acuvue na astygmatyzm pozornie nie różnią się niczym od soczewek sferycznych lub multifokalnych. W odróżnieniu od soczewek sferycznych ich moc nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, dlatego istotne jest ich ułożenie na oczach. Dlatego w soczewkach torycznych Acuvue wykorzystywane są specjalne strefy umożliwiające ustabilizowanie soczewki na powierzchni oka – sprawdź na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Odpowiednie soczewki toryczne dobrane do korygowania astygmatyzmu zapewniają pełen komfort widzenia, również podczas takich czynności jak praca przed monitorem czy prowadzenie samochodu w gorszych warunkach widoczności, np. po zmierzchu czy w czasie deszczu. Warto dobrać je odpowiednio u okulisty lub optometrysty, nawet jeśli na co dzień decydujemy się na używanie okularów, bowiem są niezastąpione w trakcie intensywnych treningów sportowych lub na specjalne okazje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here