Kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu?

Po narodzeniu, wszystkie dzieci mają oczy koloru niebieskiego. Kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu? Nie ma określonego miesiąca, w którym to się dzieje. Zdarza się, że już w pierwszych miesiącach życia kolor ulega zmianie i staje się zupełnie inny, niż tuż po urodzeniu. Często jednak jest też tak, że kolor nie zmienia się w ogóle i pozostaje taki sam, niebieski, przez całe życie.
Kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu? Zazwyczaj ma to miejsce w pierwszym roku życia malucha, między szóstym a dwunastym miesiącem. To nie znaczy, że oczy nie mogą się zmienić wcześniej lub później, gdyż i to może się zdarzyć. To, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu i na jaki kolor, zależy od genów, które odziedziczył maluszek. Oczywiście, najczęściej oczy ma się po rodzicach, ale można je też odziedziczyć po swoich dziadkach!
Rodzice są bardzo zaciekawieni, jaki kolor oczu ostatecznie będzie miało ich dziecko. Sprawa jest dużo prostsza, jeśli oboje mają oczy niebieskie. Wtedy prawdopodobnie dziecku kolor pozostanie taki sam. Kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu, rodzice wiedzą już, po kim je odziedziczył. Najczęściej spotykane kolory oczu to niebieski, brązowy, zielony i piwny, ale zdarzają się także inne kolory. Istnieją również osoby, które mają każde oko innego koloru!
Rodzice nie zawsze zauważają od razu, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu. Zazwyczaj dzieje się to stopniowo i proces ten może trwać nawet przez wiele tygodni, przez co różnica jest niemal niezauważalna. Dopiero po pewnym czasie rodzice zwracają uwagę na tą zmianę i bywają zaskoczeni! Kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu, wygląda nieco inaczej, niż przedtem. Bywa, że oczy stają się ciemniejsze bądź jaśniejsze. Maluszek rozwija się w szybkim tempie i rodzice często nie nadążają za tymi wszystkimi zmianami. To, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu, jest tylko jedną z wielu zmian, jakie zachodzą w małym ciele.
Pierwszy rok życia dziecka jest okresem, kiedy maluch wyjątkowo szybko się rozwija. Dzieje się wówczas bardzo wiele-niemowlę uczy się raczkować, a potem chodzić i spożywać pierwsze posiłki. Jednym z ważnych momentów dla rodziców jest ten, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu. Samo dziecko nie zauważa żadnej różnicy i jest mu obojętne, jaki kolor oczu będzie miało, ale dla rodziców to dość istotna kwestia. Szczególnie dla mamy, która często przywiązuje wagę do takich detali. Dla niej to, jaki kolor będzie miało dziecko, ma ogromne znaczenie, tak jak wszystko, co związane jest z dzieckiem. To oczywiste, że dla mamy takie rzeczy są istotne. To, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu, mama pamięta przez długi czas!
Warto zapisywać sobie takie momenty, na przykład w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie. To wspaniała pamiątka na całe życie! Rodzice mogą zapisywać w nim wszystkie istotne chwile w życiu malucha, takie jak to, kiedy noworodkowi zmienia się kolor oczu. Po kilku latach bardzo fajnie czyta się takie notatki i dzięki nim można wspominać, jak wyglądał pierwszy rok życia dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here