Kiedy widzi noworodek?

Każdy z nas z pewnością często zastanawiał się kiedy tak naprawdę noworodek widzi. Czy to już od samych narodzin czy tez dopiero później.Na początku twierdzono, że noworodek po narodzinach jest ślepy i dopiero z czasem zaczyna powoli widzieć. Natomiast prawdą jest iż, noworodek widzi już od samego urodzenia. Mogłoby się to wydawać dziwne, jednak jest w tym fakcie pewien haczyk. Wprawdzie niemowlę widzi, lecz nie tak samo jak dorosły. Dlaczego?
Ponieważ na samym początku są to rozmazane, zlewające się obrazy, które dopiero po pewnym czasie nabierają określonych kształtów i wyrazistości. Początkowo noworodek dostrzega tylko różnicę pomiędzy światłem a ciemnością, czarnym a białym.Wobec tego jest to tak jakby widziało ono przez mgłę, która uniemożliwia mu dostrzeżenie wszystkich szczegółów i zasłania obrazy znajdujące się w dalszej przestrzeni. Na początku dostrzega on tylko przedmioty znajdujące się jedynie na odległości około 20 – 30 cm od jego oczu. Również, co ciekawe, zdecydowanie lepiej widzi przedmioty będące w ruchu niż te znajdujące się stale w jednym miejscu. Także kierunek, w którym patrzy, to zazwyczaj w lewo lub w prawo, rzadko zaś na wprost.
W pierwszych miesiącach życia dziecku łatwiej jest dostrzec kontrastowe obrazy, najlepiej bez barw, jedynie czarno-białe, a to dlatego, że jest mu łatwiej skupić się takich obrazach niż na tych kolorowych.
A więc noworodek kiedy widzi coś, widzi to słabo – jednak co ważne – wzrok dziecka bardzo szybko się rozwija i etapami jego wzrok zyskuje na sile, aż dochodzi do perfekcji. Najpierw niemowlę dostrzega więcej barw, zazwyczaj dzieje się to gdy niemowlę ma już około 3-4 miesiące.Następnie w wieku ok. 7 miesięcy, dzięki możliwości swobodnego poruszania głową, poprawia się u niego ostrość widzenia (co ciekawe jest to bardzo znacząca poprawa – ostrość może poprawić się aż ośmiokrotnie od stanu początkowego). Ostatecznie już po roku od narodzin ( najczęściej w wieku 10 miesięcy) dziecko osiąga już prawie idealny zmysł wzroku.
Rodzice posiadający wiedzę z zakresu kiedy i jak widzi noworodek, mogą efektywnie wykorzystywać ją w praktyce i dzięki temu będą mogli stymulować wzrok maleństwa już od pierwszych tygodni życia. Warte uwagi jest również fakt,iż w pierwszych miesiącach życia lepiej aby dziecko nie miało styczności z ekranem telewizora, komputera, wyświetlającym wielobarwne obrazy, bowiem bardzo niekorzystnie może wpływać to na rozwój jego wzroku.Bardziej zalecane są tu wszelkie zabawki poruszające się nad jego łóżeczkiem, czy też spacery umożliwiające mu obserwowanie całej przestrzeni oraz osób i rzeczy będących w ruchu.
Ważne zatem jest, aby na podstawie wiedzy z zakresu rozwoju zmysłu wzroku u niemowlaka świadomie i odpowiedzialnie stwarzać dziecku takie otoczenie i możliwości, które pozwolą na prawidłowe stymulowanie rozwoju u niemowlaka. A co jest najlepszym stymulantem wzroku w początkowych fazach życia noworodka? Odpowiedź jest prosta – najlepiej stymulującym bodźcem dla noworodka w początkowych miesiącach życia jest twarz rodzica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here