Odzież dla noworodka

Jednym z odwiecznych dylematów młodych rodziców jest to, w co ubrać nowo narodzone niemowlę. Specjalistyczne sklepy z odzieżą dziecięcą oferują setki modeli w najróżniejszych kolorach i fasonach, wykonane z różnorodnych materiałów. Jakie ubranko będzie jednak najbardziej odpowiednie dla maleństwa? Cóż, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak choć spróbować posłużyć młodym rodzicom kilkoma poradami, które mogą im znacznie ułatwić pierwsze zakupy.

Przede wszystkim skupmy się na tym, by ubranka, na które się zdecydujemy, były wykonane z mięciutkich, przyjemnych w dotyku materiałów, takie bowiem najlepiej się sprawdzają w tej roli. Nie powinny one podrażniać skóry. Mile widziany jest więc plusz, naturalna, miękka bawełna, miękki welur. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia unikajmy ostrych, nieprzyjemnych materiałów, takich jak wełna czy len. Naszym sprzymierzeńcem stanie się również płyn do płukania tkanin, jednak nie ten, którego używamy na co dzień, a nieco łagodniejszy, przygotowany specjalnie z myślą o nowo narodzonych maluchach. Sprawi on, że ubranka staną się miękkie i przyjemne w dotyku; w dodatku cechują się one delikatniejszym zapachem, niż te „zwykłe”. Zapach również jest bardzo istotną kwestią – nie powinniśmy otaczać niemowlaka ostrymi, intensywnymi woniami, do których jego delikatny zmysł węchu nie jest jeszcze przyzwyczajony.

Pamiętajmy, iż kolor wybieranych ubranek nie ma tak naprawdę znaczenia. Jeśli powitaliśmy na świecie maleńką, zdrową dziewczynkę, jednak nie cierpimy różu, nie zmuszajmy się do tego koloru. Dla dziecka nie ma znaczenia, jakiego koloru ubranko ma na sobie. Nie traktujmy zakupu ubranek w kolorze różowym lub błękitnym jako obowiązku. W kwestii wyboru kolorów posiadamy bowiem całkowitą swobodę i wolność wyboru, dlatego też nie ma nic złego w ubraniu niemowlęcia choćby na granatowo, a nawet czarno.

Dajmy szansę tańszym sklepom. Bardzo często oferują one śpioszki i inne akcesoria dla niemowląt w cenach nawet o połowę niższą (a czasem nawet i jeszcze więcej) niż w markowych sklepach; jakość zaś nie odbiega wcale od tych „lepszych”, za które producent żąda droższej zapłaty. Pamiętajmy przy tym, iż malutkie dziecko bardzo szybko rośnie. Inwestowanie w – przykładowo – drogie, markowe buty sportowe dla bobasa nie jest więc zbyt mądrym posunięciem, bowiem może się okazać, że będą mu służyć nawet krócej niż rok, bo zdąży z nich wcześniej wyrosnąć.

W co ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Cóż, najważniejsze jest odnalezienie złotego środka. Nie przesadzajmy ani z grubymi ubrankami, ani nie ubierajmy też dziecka za cienko. Co więc zrobić, by efekt był jak najlepszy? Najlepiej powinny się sprawdzić śpioszki z długim rękawkiem, w których maluch nie zmarznie, nie będziemy się też jednak musieli martwić, że może się przegrzać. Pamiętajmy, by ubranko było wykonane z miękkiego i w miarę ciepłego materiału. Nie zapominajmy o czapeczce, niemowlaka może bowiem zawiać i nietrudno wtedy o infekcję. A to przecież ostatnia rzecz, której chcieliby młodzi, świeżo upieczeni rodzice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here