Dlaczego noworodek płacze?

Dziecko, które dopiero co opuściło łono matki, to przerażona mała istotka, która nie wie nic o otaczającym go dziwnym świecie. Przeciętny noworodek płaczem sygnalizuje każdą niezaspokojoną potrzebę. Wydawałoby się, że tych potrzeb jest zasadniczo niedużo, ale jak się okazuje, czasem trudno jest dojść, o którą z nich chodzi. Przedstawiamy najczęstsze powody płaczu noworodków:
1. Głód
Jak się powszechnie uważa, noworodki najczęściej płaczą z głodu. Nie jest jednak do końca stwierdzenie prawdziwe. Można się pokusić, że w połowie przypadków, dzieciaczek faktycznie krzykiem domaga się, by go nakarmić. W pozostałych najprawdopodobniej chodzi o coś innego. Maleństwo powinno jeść nie rzadziej niż co trzy godziny (bez dłuższej przerwy nocnej). Wyjątkiem są dzieci, które szybko przybierają na wadze. Z tak częstego karmienia może rodziców zwolnić jednak tylko lekarz. Jeśli więc podejrzewamy, że maluszek usiłuje przekonać nas, że przyszła pora posiłek, najpierw upewnijmy się, czy to faktycznie o ten problem chodzi, mało kto wie bowiem, że dziecko można przekarmić.
2. Ból
To, niestety, częsta odpowiedź na pytanie: dlaczego noworodek płacze (zwłaszcza, jeśli płacze szczególnie głośno i rozpaczliwie). Dzieci cierpią na różnego rodzaju bóle. Na kolki jeszcze za wcześnie, bo pojawiają się dopiero w okolicach trzeciego miesiąca. Jeśli maluch jednak podkurcza pod siebie nóżki i zanosi się głośnym płaczem, najprawdopodobniej męczy się z bólem brzucha.
3. Dyskomfort.
Trudno stwierdzić, czy to, co my opisujemy jako dyskomfort, nowo narodzone dzieci nie odczuwają już jako doznanie bolesne. Może chodzić o temperaturę: maluszek jest przegrzany lub wychłodzony. Być może jest mu niewygodnie w danej pozycji lub razi do zbyt intensywne światło. Może być nadwrażliwe na dźwięki lub nie przepadać za jakimś konkretnym ruchem – np. poruszającego się po nierównej nawierzchni wózka. Może drażnić go twarda metka ubranka. Może płakać z powodu mokrej, przepełnionej pieluszki. Możliwych przyczyn jest całe mnóstwo, musimy więc uważnie obserwować maluszka i jego otoczenie, by móc mu pomóc.
4. Potrzeba miłości i bliskości.
Mimo, że jest tak malutki, noworodek już odczuwa potrzebę bycia blisko mamy i taty. Zapach opiekunów jest przez niego rozpoznawalny i, gdy go czuje, uspokaja się i wycisza. Szczególnie ważna dla maleństwa jest matka. Nie jedne łzy przegoni jej czuły uścisk i brzmienie jej głosu. Kontakt z jej ciepłą skórą przypomina maleństwu błogość jaką odczuwało będąc jeszcze po drugiej stronie brzucha.
5. Wspomnienie porodu.
Uważa się, że doświadczenie porodu to dla noworodka rodzaj traumy. Dopiero co było mu ciepło i ciasno, nagle wydostał się na świat, po drodze przeżywając ogromny ucisk na głowę podczas przechodzenia przez kanał rodny matki lub został brutalnie wyciągnięty z brzucha w momencie, kiedy nie był na to zupełnie gotowy. Na zewnątrz zaczął odczuwać zimno, brak panowania nad ruchami własnego ciała. Poczuł natychmiastowy głód (uczucie, którego dotąd nie znał!). Przez dłuższy czas maluch będzie odreagowywał te doznania, należy okazać mu szczególne zrozumienie i otoczyć je czułą opieką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here