Jak i kiedy obcinać paznokcie noworodkom?

Obcinanie paznokci dzieciom, szczególnie noworodkom jest niemałym wyzwaniem dla każdego rodzica. Należy jednak skracać je regularnie i w miarę szybko, ponieważ odpowiednia pielęgnacja jest kwestią nie tylko higieny, ale i bezpieczeństwa malucha.
Jak i kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?
Paznokcie dziecku można obciąć dopiero po dwóch lub trzech tygodniach od narodzin. Dzieje się tak dlatego, że początkowo noworodek ma bardzo kruche i miękkie paznokcie, które są bardzo delikatne jak skóra. Zbyt wczesne obcinanie może doprowadzić do skaleczenia pociechy, dlatego tak ważne jest, żeby poczekać na odpowiedni moment.
Właściwa pielęgnacja paznokci maluszka jest ważnym elementem higieny. Trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu, ponieważ noworodek może podrapać sobie buzię. Dodatkowo, za zbyt długimi paznokciami zaczyna zbierać się brud i zarazki, a przecież maluszki regularnie wkładają palce do ust. Systematyczne obcinanie dziecku paznokci, może więc ochronić noworodka chociażby przed rotawirusem, przeziębieniem czy grypą.
Obcinanie paznokci u rąk powinno się odbywać co kilka dni. Z kolei paznokcie u nóg rosną nieco wolniej, wystarczy więc robić to co dwa, trzy tygodnie. Za skrócenie paznokci najlepiej zabrać się zaraz po kąpieli noworodka, kiedy płytka oraz opuszki palców są zmiękczone. Należy odpowiednio ułożyć dziecko, tak żeby uchwycić jego rączkę na tyle mocno, aby można było kontrolować ruchy pociechy. Następnie trzeba delikatnie nacisnąć opuszek palca. Dzięki tej czynności, koniec paznokietka będzie odstawał od reszty ciała, co ułatwi jego obcinanie.
Paznokcie u maluszka należy skracać specjalnie przeznaczonymi do tego nożyczkami o zaokrąglonych ostrzach lub obcinaczem dla niemowląt. Nie można z kolei używać cążek dla dorosłych – paznokietki dziecka są zdecydowanie na to zbyt delikatne. Paznokcie u rąk należy obcinać na półokrągło, z kolei u nóg na prosto, aby zapobiegać późniejszemu, bolesnemu wrastaniu. Dzieciom nie wolno wycinać skórek wokół paznokcia, do tego celu przeznaczona jest szczotka z plastikowym włosiem.
Po skróceniu paznokci noworodkowi należy delikatnie sprawdzić czy nie powstały przypadkiem ostre zadziory, którymi maluch mógłby się zranić. Jeśli przypadkowo podczas obcinania paznokci dojdzie do skaleczenia, należy natychmiastowo zdezynfekować ranę, następnie przemyć ją solą fizjologiczną i przyłożyć gazik lub chusteczkę, który zatamuje krew. Po chwili krwawienie powinno ustąpić. Powinno się unikać owijania palca dziecka bandażem. Noworodek podczas snu może wkładać obandażowany palec do buzi, co może prowadzić do udławienia. W aptekach dostępne są jednak specjalne, płynne bandaże przeznaczone dla maluchów. Ułatwiają one gojenie ran, ponadto są nietoksyczne i szybko schną.
Można również, spróbować obciąć paznokcie naszej pociechy podczas snu. Jeśli dziecko znajduje się w głębokim śnie, ryzyko niekontrolowanych ruchów maleje, a możliwość skaleczenia jest niewielka. Aby to sprawdzić, należy wziąć malucha na ręce – jeśli ramiona dziecka są rozluźnione i opadają w dół można bezpiecznie wykonać zabieg skrócenia paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here