Zaparcia u noworodka, jak pomóc?

W życiu człowieka od narodzenia aż do śmierci wyróżnia się kilka faz. Są one związane ze zmianami zachodzącymi w danym okresie, zarówno fizycznych jak i dojrzewania psychicznego. Oczywiście, każdy rozwija się w indywidualnym tempie, ale mimo wszystko dla wszystkich jest to czas zbliżony, zazwyczaj (choć nie zawsze) mieszczący się w pewnych granicach wiekowych. Można wyróżnić pięć podstawowych etapów rozwoju maluszka. Skupie się tutaj na Oto one:
1. Zarodkowy- inaczej nazywany embrionalnym. Rozpoczyna się on w momencie zapłodnienia i trwa do momentu, aż dziecko stanie się niezależne od organizmu matki. Okres rozwoju zarodkowego kończy się około ósmego tygodnia ciąży.
2. Płodowy- kolejny etap, tak zwany płodowy, rozpoczyna się on od 12 tygodnia od zapłodnienia. W tym czasie łożysko jest już rozwinięte, a części ciała i organizmu są wytworzone. Wtedy też następuje intensywny wzrost płodu i wykształcenie się narządów ostatecznych. Około 16. tygodnia matka odczuwa delikatne ruchy płodu, które z czasem stają się bardziej energiczne.
3. Noworodkowy- kolejny okres rozwoju to etap noworodkowy. Wtedy to dziecko zaczyna więcej jeść i gwałtownie rosnąc. Kształtują się też cechy dorosłego człowieka i może ono coraz samodzielniej funkcjonować w środowisku. Dziecko takie żywi się jeszcze tylko i wyłącznie mlekiem matki lub sztucznym. Noworodek ma już swoje utarte bodźce, na które reaguje. I tak na przykład pokazując dziecku ulubioną zabawkę, zaczyna się uśmiechać. Noworodek do kiedy? Okres ten trwa od narodzenia przez pierwszy miesiąc życia dziecka.
4. Niemowlęcy- w czasie tego etapu następuje szybki wzrost na długość oraz wzrost masy ciała, dziecko staje się bardziej ruchliwe, jest coraz sprawniejsze, dziecko zaczyna wymawiać pojedynce słowa, rozumieć krótkie polecenia, pojawiają się zęby mleczne i dziecko zaczyna chodzić. Trwa od miesiąca do roku po narodzinach.
5. Poniemowlęcy- tempo wzrostu staje się wolniejsze, dziecko zaczyna coraz pewniej chodzić, wzrasta sprawność rąk maluszka i precyzja ruchu, zaczyna się ono usamodzielniać, coraz więcej mówi i zadaje pytania, ma uzębienie mleczne, zgłasza potrzeby fizjologiczne. Kończy się mniej więcej w momencie trzecich urodzin.
Są to pierwsze etapy rozwoju człowieka, po nich następuje jeszcze kilka innych, to znaczy: dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość, wiek średni oraz starość. Warto, by młodzi, świeżo upieczeni rodzice zdawali sobie sprawę jak przebiega rozwój maluszka. Jest to bardzo przydatna wiedza, według której można skutecznie monitorować czy wzrost i rozwój dziecka jest prawidłowy. W razie wątpliwości należy szybko skontaktować się z lekarzem, by dowiedzieć się, czy to normalne, czy też należy się niepokoić. Po zdiagnozowaniu można podjąć działanie, dobrze jest mieć podstawowe obycie w temacie rozwoju, by nie latać co chwila do szpitala obawiając się, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Także z drugiej strony- żeby nie bagatelizować prawdziwych, poważnych objawów, które można uznać błędnie za normalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here