koronawirus

Wirus SARS-CoV-2 dotarł już do wielu państw na całym świecie. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego też największe ryzyko zachorowania dotyczy osób mających bezpośredni kontakt z zakażonym. Jednocześnie wirus może być także przeniesiony w momencie, kiedy dojdzie do kontaktu z powierzchnią lub przedmiotem, na którym się on znajduje. Jak dochodzi do zakażenia i w jaki sposób postępować, żeby ograniczyć możliwość jego wystąpienia?

Czynniki ryzyka – w jaki sposób można się zarazić?

Transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść wobec tego w momencie, gdy kropelki wydychane przez osobę chorą znajdą się w powietrzu. Takie zjawisko może mieć miejsce podczas mówienia, kaszlu lub kichania. Wirusy mogą znajdować się również w wydzielinie z nosa. Jeśli będzie ona miała bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi ust, nosa lub oczu osób zdrowych, również może to skutkować zachorowaniem.

W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym z osobą zakażoną. Zarazić można się także przez bezpośredni kontakt fizyczny, na przykład w postaci uścisku ręki. Ryzyko znacząco zwiększa się w przy bezpośrednim kontakcie w odległości mniejszej niż 2 metry, przez okres dłuższy niż 15 minut. Wirus w dalszym ciągu stanowi obiekt badań naukowców. Rzetelne informacje na jego temat znaleźć można na takich serwisach, jak adamed.expert.

Kontakt z przedmiotami i powierzchniami

Koronawirus może przenosić się również za pośrednictwem określonych przedmiotów lub powierzchni. Żeby jednak doszło do zakażenia, należy uprzednio dotknąć obiektu, z którym wcześniej miała do czynienia osoba chora. Musiałaby ona na przykład kaszlnąć w swoją rękę, a następnie oprzeć ją na blacie stołu.

Szacuje się, że wirus w powietrzu może utrzymywać się przez okres około 3 godzin. W przypadku powierzchni czas ten jest zdecydowanie dłuższy. Na jego okres ma również wpływ rodzaj materiału, na którym osiądzie. Jeśli taka sytuacja dotyczy kartonu będą to 24 godziny, jednak jeżeli powierzchnię stanowią elementy stalowe lub wykonane z plastiku, czas ten wydłuża się aż do 72 godzin.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

COVID-19 stanowi duże zagrożenie, a zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przy braku stosowania się do określonych zasad postępowania i reżimu sanitarnego, w dalszym ciągu jest wysoce prawdopodobne. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka elementów, mogących przyczynić się do obniżenia ryzyka zachowania. Należy do nich przede wszystkim:

– częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich płynem,
– dezynfekcja powierzchni,
– ograniczenie dotykania okolic oczu, nosa i ust,
– zachowanie 2 metrowego odstępu od rozmówcy,
– zasłanianie łokciem twarzy w trakcie kichania lub kaszlu.

Tego typu czynności mogą zwiększyć szanse na uniknięcie zakażenia. Pomimo tego należy nieustannie kontrolować swój stan zdrowia i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, aby móc w porę podjąć określone działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here