Jak myć noworodka?

Kiedy nasz oczekiwany przez 9 miesięcy upragnioniony maluszek znajdzie się na świecie, zetkniemy się na pewno z szeregiem dylematów związanych z opieką nad nim.
Większość młodych rodziców, a w szczególności ci, którzy zostali nimi po raz pierwszy w życiu stają przed nie lada wyzwaniem.
Mają obawy przed samodzielnym otoczeniem tego małego człowieczka opieką, a w szczególności jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Nie każdy z nich wykonuje te czynności instynktownie i zdaje się (niepotrzebnie zresztą) na pomoc swoich mam czy ciotek, które w ich wyobrażeniu zrobią to profesjonalnie i lepiej od nich.
Każda mama i każdy tata powinien przełamać strach przed wykonywaniem tych czynności, które są naprawdę prostą rzeczą. Oczywiście zakładając, iż będą one przebiegały zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Mogą wówczas być pewni, iż nic złego się ich maluchowi nie stanie.
Najrozsądniej zasięgnąć stosownej wiedzy, którą zawierają specjalistyczne poradniki dotyczące odżywiania, zabiegów pielęgnacyjnych oraz postępowania w niektórych przypadłościach zdrowotnych, które nie są wywołane czynnikami chorobowymi, a w większości spotykane u noworodków (zaparcia, kolki etc). Jest mnóstwo źródeł, z których można skorzystać. Taka wiedzę najlepiej nabyć jeszcze wtedy, kiedy dziecka nie ma na świecie, aby bezproblemowo otoczyć opieką noworodka po narodzinach, począwszy od pierwszych chwil, kiedy maluch znajdzie się już w domu.
Gdy to nastąpi oczywiście najważniejszymi czynnościami będzie karmienie, przewijanie oraz zabiegi pielęgnacyjne w tym oczywiście mycie. Te ostatnie, dla niektórych właśnie jest największym powodem do obaw.
Jak myć noworodka ? – to najczęstsze pytanie wielu młodych rodziców.
Na początek musimy zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne do wykonania tej czynności, a mianowicie :
– wanienka
– termometr do sprawdzenia temperatury wody
– specjalny podkład do kąpieli noworodka (niekoniecznie, ale posiadanie jego jest znacznym ułatwieniem dla osoby kąpiącej, jak również zapewnia wygodę kąpanemu maluchowi),
– pieluszki tetrowe (do wyłożenia podkładu i ewentualnie pod główkę),
– gąbkę do mycia
– szczoteczkę, grzebyczek do włosków
– mydełko do mycia
– szampon
– oliwkę do natłuszczania ewentualnie balsam z grupy emolientów
– specjalny krem do pielęgnacji wrażliwych części ciała wymagających szczególnej higieny (pupa, narządy płciowe),
– gaziki do przemywania pępka, okolic oczu
Mając wszystko możemy rozpocząć kąpiel.
Do wanienki wlewamy wodę o odpowiedniej temperaturze (zalecana około 35 stopni) najlepiej z dodatkiem emolientu, który zapobiegnie wysuszeniu delikatnej skóry noworodka. Wkładamy podkład wyłożony pieluszką i możemy przystąpić do kąpieli wkładając do wanienki naszego maluszka. Najlepiej podrzymywać główkę. Oczywiście najlepiej robić to etapami, aby miał czas na oswojenie się z wodą. Następnie delikatnie namydlić i umyć gąbką lub ręką delikatnymi kolistymi ruchami. Szczególnie zwrócić uwagę na okolice narządów płciowych, gdyż te wymagają specjalnej higieny, a ich pielęgnacja uzależniona jest od płci dziecka. Później przystąpić do mycia delikatnych włosków. Dobrze spłukać noworodka, wytrzeć, przemyć oczka najlepiej gazikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej, na sam koniec nasmarować ciało oliwką lub balsamem i ubrać.
Nie są to skomplikowane czynności lecz na początku mogą sprawiać trudności, ale możemy być pewni, że po kilku samodzielnych myciach noworodka będziemy prawdziwymi profesjonalistami w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here