Jak ubierać noworodka latem?

Przygotowując wyprawkę dla noworodka należy pamiętać o tym, żeby możliwie dostosować ją do warunków panujących wewnątrz domu i obecnej pory roku. Jeśli okna są nieszczelne, a obecnie panuje zima lub jesień, maluch powinien spać w specjalnym rożku niemowlęcym, ubrany w cieplejszy kombinezon. Temperatura działa jednak w drugą stronę. Niektórzy rodzice obawiają się, że brak dokładnej wiedzy na temat tego, jak ubierać noworodka latem może doprowadzić do przegrzania się dziecka, które jest równie groźne co wychłodzenie.

Wydawać by się mogło, że niemowlęta powinny nosić czapkę głównie po to, by chronić się przed zimnem. Tymczasem jednak promienie słoneczne mogą być dla dziecka równie szkodliwe co chłód. Stąd też odpowiedzialni rodzice niemal zawsze ubierając swoje dzieci w czapki. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia maluchy noszą je nawet w domu, jako że głowa jest wtedy szczególnie wrażliwa. Różnica pomiędzy czapkami chroniącymi przed zimnem, a przed promieniami słonecznymi tkwi przede wszystkim w materiale. Czapki noszone latem powinny być wykonane z cienkich materiałów, najczęściej bawełny. Podczas spacerów dziecko musi obowiązkowo nosić czapkę, nawet podczas przebywania w zacienionych miejscach czy przy odpowiednim osłonieniu wózka. Poza czapką, malucha należy ubierać możliwie jak najcieniej, zwłaszcza podczas wychodzenia na zewnątrz. Najczęściej oprócz czapki wystarczą body i cienkie skarpetki. Jeśli istnieje ryzyko nagłego pogorszenia pogody, warto zabrać ze sobą cieplejsze elementy odzieży i kocyk, tak aby w razie deszczu czy zerwania się wiatru móc osłonić niemowlę przed zimnem. Warto pamiętać o tym, że nawet najlepiej dostosowany strój nie chroni w pełni przed słońcem, więc nie należy przebywać na zewnątrz zbyt długo czy spacerować z dzieckiem po pełnym słońcu. Rozważni rodzice powinni raczej trzymać się zacienionych miejsc.

Niemowlęta nie są jeszcze tak przystosowane do zmian temperatury co dorosły człowiek. Ich skóra jest wrażliwa, a ciało nie pozwala na pełną regulację przez, na przykład, pocenie. W związku z tym w przypadku noworodków często zdarza się udar cieplny, jeśli zostały one ubrane za grubo lub przebywały na pełnym słońcu zbyt długo. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że rodzic powinien unikać letnich spacerów. Wystarczy przestrzegać zasad zdrowego rozsądku i pamiętać jak ubierać noworodka latem, a maluch powinien być całkowicie bezpieczny. Temperaturę ciała dziecka można sprawdzić dotykając czoła, choć w przypadku niemowląt bardziej dokładny może być „pomiar” temperatury na karku. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek podejrzenia, że noworodkowi może być za ciepło, dziecko jest marudne lub płacze, należy jak najszybciej wrócić do domu. Należy jednak pamiętać o tym, że dzieci lubią ciepło i bardzo rzadko dają sygnał, że jest im za gorąco. Latem przyda się również specjalny balsam chroniący przed słońcem dla niemowląt. Jako że skóra malucha jest wyjątkowo wrażliwa, należy pamiętać o tym, aby ją także chronić przed promieniami słonecznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here