Kąpiel noworodka - podstawy

Kąpanie noworodka jest często trudnym i stresującym zadaniem. Twoje dziecko również może tego nie lubić. Jednak przy odrobinie praktyki, oboje nabierzecie pewności i zaczniecie czuć się dobrze wykonując ten rytuał.
Co ile kąpać noworodka?
Jest to częste pytanie zadawane sobie przez nowo upieczonych rodziców. Nie ma potrzeby, aby kąpać dziecko każdego dnia. Trzy razy w tygodniu w zupełności wystarczy, przynajmniej do momentu gdy Twoje dziecko zacznie być bardziej mobilne. Zbyt częste kąpiele mogą nadmiernie wysuszać delikatną skórę dziecka. Jeśli jesteś szybka i dokładna, zmieniając pieluchy i ubranka, już czyścisz te części, które wymagają największej uwagi – twarz, szyję i pupę.
Kiedy kąpać maluszka?
To w zupełności zależy od Ciebie. Wybierz taki moment, gdy nie musisz się spieszyć. Niektórzy rodzice opowiadają się za kąpielami rano, gdy ich dzieci są w pełni obudzone. Inni preferują kąpiel wieczorną jako część uspokajającego rytuału przed snem. Jeśli kąpiesz dziecko po karmieniu, nie rób tego od razu. Daj czas małemu brzuszkowi na uspokojenie się.
Czy przecieranie gąbeczką jest wystarczające?
W pierwszych dwóch tygodniach życia wkładanie maluszka do wanienki może być ogromnie stresujące nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka. Oprócz tego, zanim przystąpisz do pierwszej prawdziwej kąpieli możesz zaczekać na odpadnięcie pępka, aby przypadkowo go nie uszkodzić. W tym początkowym okresie przecieranie maluszka gąbeczką będzie w zupełności wystarczające. Jak wykonać taką kąpiel? Rozbierz swoje dziecko i zawiń je w ręcznik. Połóż na pleckach w przygotowanym miejscu. Aby dziecko nie zmarzło, odsłaniaj jedynie te części ciała, które myjesz. Zwilż myjkę, wykręć nadmiar wody i wytrzyj twarz dziecka. Przetrzyj każdą powiekę, od wewnątrz do rogu zewnątrz.
Aby oczyścić ciało dziecka, użyj czystej wody lub łagodnego, nawilżającego mydła. Zwróć szczególną uwagę na zagniecenia pod pachami, za uszami, wokół szyi i pupy. Należy również umyć palce i palce u nóg.
Gdzie najlepiej kąpać dziecko?
Gdy dziecko będzie już gotowe do kąpieli, możesz użyć plastikowej wanny lub zlewu. Wyłóż wannę lub zlew czystym ręcznikiem. Zbierz przedmioty, których użyjesz do kąpieli jak kubek wody do mycia i szampon dla dzieci. Pozwoli ci to trzymać dziecko przez cały czas. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wodzie.
Jak dużo wody użyć?
Typowe zalecenie to około 5 centymetrów ciepłej, a nie gorącej wody. Aby dziecko nie zmarzło, możesz polewać ciepłą wodą jego ciało. Niektóre badania sugerują, że używanie nieco więcej wody – wystarczającej do pokrycia ramion dziecka – może uspokajać i pomagać w zmniejszaniu utraty ciepła. Niezależnie od ilości wody zawsze trzymaj dziecko bezpiecznie podczas kąpieli.
A co z temperaturą?
Ciepła woda jest najlepsza. Zawsze należy sprawdzić temperaturę wody ręką lub łokciem przed kąpielą dziecka. Optymalna temperatura do kąpieli to około 38 C. Upewnij się, że pokój jest również komfortowo ciepły. Mokre dziecko może bardzo łatwo zmarznąć.
Stosując się do tych podstawowych rad, bardzo szybko kąpiel maluszka zacznie być przyjemnym doświadczeniem dla was obojga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here