Higiena noworodka

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie. Szczególnie, kiedy zostajemy rodzicami po raz pierwszy. Wiąże się z tym sporo obaw oraz zmartwień. I jeszcze więcej pytań. W końcu to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za życie oraz rozwój tego malutkiego człowieka, którego sprowadziliśmy na ten świat. Musimy o niego zadbać najlepiej jak potrafimy. Zapewnić mu wszystko czego potrzebuje do życia. Nie mniej ważne jest również dbanie o higienę takiego malucha. Higiena noworodka jest często kwestią bardzo sporną i niesie ze sobą sporo kontrowersji. Kilkanaście lat temu poglądy odnośnie higieny noworodka były zupełnie inne niż obecnie. Jak prawidłowo zadbać o higienę noworodka?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każda przyszła mama jest – co ile kąpać noworodka? Kiedyś takie maluchy kąpało się codziennie. Właściwie od momentu, kiedy przyszły na świat czekała je codzienna kąpiel. Dziś spojrzenie na codzienną kąpiel jest nieco inne, szczególnie, jeśli mówimy o dziecku, które ma zaledwie kilka godzin. Obecnie uważa się, że noworodek mycie noworodka zaraz po porodzie może przynieść więcej szkody niż pożytku. A to wszystko z jednego powodu. Podczas kąpieli zmywamy pozostałości mazi płodowej, która pozostała na skórze naszego malucha. A ta maź jest wyjątkowo korzystna dla jego zdrowa i lepiej pozwolić jej się zwyczajnie wchłonąć. To swoista bariera ochronna naszego dziecka. Dlatego mycie noworodkowi w szpitalach lepiej sobie darować i pierwszą kąpiel zorganizować po przybyciu do domu. Będzie to przy okazji o wiele mniej stresujące zarówno dla nas jak i dla dziecka. A co ile myć dziecko po powrocie ze szpitala? Niektórzy myją maluchy codziennie. Inni kąpią swoje dzieci co dwa, a nawet trzy dni. Na zachodzie na przykład, w Irlandii, myje się dzieci nawet co cztery czy pięć dni i nie ma to wpływu na ich zdrowie. To jak często chcemy myć dziecko zależy więc od nas. Jeśli dziecko lubi kąpiele, a my sami chcemy kąpać je każdego dnia, to nie ma w tym nic złego. Natomiast mycie dziecka co dwa dni również jest prawidłowe i nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Jeśli dziecko boi się kąpieli i reaguje na nią negatywnie lepiej zrezygnować z codziennych kąpieli do czasu aż dziecko oswoi się z tą nową dla niego sytuacją. A co z obcinaniem paznokci lub czyszczeniem uszu? Jak często należy to robić? To zależy od tego jak szybko nasze dziecko tego potrzebuje. Jeśli widzimy, że paznokcie są zbyt długie a dziecko drapie się nimi po warzy należy je obciąć. Wyraźnie widoczny jest również moment, kiedy uszy naszego dziecka wymagają czyszczenia. Najważniejsze to uważnie obserwować swojego malucha.

Higiena noworodka nie jest wysoce skomplikowana. Tak małe dziecko niewiele się brudzi, więc nie jest to ogromny problem. Pierwsza kąpiel może być stresująca zarówno dla nas jak i dla maluszka. Dlatego warto podejść do niej ze spokojem i zadbać by nie trwała ona zbyt długo. Na długie pluskanie się w wodzie przyjdzie czas, kiedy dziecko nieco podrośnie. Kilka pierwszych kąpieli może na początku nie spodobać się maluchowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here