Zestaw startowy dla noworodka

Każda świeżo upieczona mama chciałaby wiedzieć, kiedy noworodek widzi pierwsze przedmioty i osoby. W pierwszych dniach życia pole widzenia takiego dzieciaczka jest mocno ograniczone i nie może on rozpoznać prawie niczego. Z każdym dniem sytuacja ta powoli ulega zmianie. Kiedy noworodek widzi i rozpoznaje pierwsze twarze? Dzieje się to już w pierwszych tygodniach życia, chociaż początkowo wszystko jest bardzo zamazane i czarno białe. Dopiero z czasem obrazy zaczynają być coraz bardziej ostre i nabierają stopniowo kolorów. Kilkumiesięczne dziecko widzi już bardzo dobrze i rozpoznaje większość barw.
Mama chciałaby wiedzieć, kiedy noworodek widzi dokładnie jej twarz i rozpoznaje ją. W pierwszych dwóch, trzech miesiącach życia, trudno nawet odgadnąć, kiedy maluch się cieszy na czyiś widok. Dopiero w kolejnych tygodniach dziecko zaczyna wyraźnie komunikować, kiedy jest zadowolone.
Kiedy noworodek widzi już dobrze osoby w najbliższym otoczeniu, staje się coraz bardziej ciekawski i potrafi długo przyglądać się interesującym dla niego twarzom. Dla takiego maluszka, wszytko jest niesamowicie ciekawe. Dlatego tak wiele dzieci lubi zwiedzać świat na rączkach mamy, gdzie nie tylko czuje się wyjątkowo bezpiecznie, ale także ma świetny widok na wszystko dookoła. Kiedy noworodek widzi tylko niektóre, wyraziste kolory, zwraca szczególną uwagę na wszystko, co jest czarne lub białe. Dopiero dwumiesięczne dziecko zaczyna widzieć kolejne kolory i jego mały świat nabiera barw. Dla takiego maluszka każde nowe odkrycie jest wyjątkowe. Z ciekawością ogląda więc wszystko co go otacza.
Rodzice zastanawiają się, kiedy noworodek widzi coś, co znajduje się w odległości kilku metrów od niego. Okazuje się, że już trzymiesięczne dziecko radzi sobie z tym całkiem nieźle! Aby to sprawdzić, wystarczy stanąć nieco dalej od niego i przekonać się, czy śledzi nas wzrokiem.
Kiedy noworodek widzi pierwsze przedmioty, najbardziej interesujące są dla niego ludzkie twarze. Oczywiście, najważniejsza na świecie jest twarz mamy, która oznacza ciepło i bezpieczeństwo! Widząc swoją mamę, dziecko reaguje radością, a kiedy jest już nieco starsze, może machać energicznie nóżkami i rączkami, a nawet głośno piszczeć ze szczęścia!
Większość mam chciałaby wiedzieć, kiedy noworodek widzi tak samo, jak dorosły. Dzieje się to dopiero po szóstym miesiącu życia, kiedy dziecko zaczyna dokładnie widzieć szczegóły, na przykład na swoich zabawkach. Rozpoznaje już wszystkie kolory łącznie z pastelowymi odcieniami oraz szarościami. To, kiedy noworodek widzi wyraźnie, uzależnione jest również od tego, jak często jego wzrok jest stymulowany. Rodzice mogą być tutaj istotną pomocą – wystarczy, że będą często pochylać się nad łóżeczkiem dziecka, a także podawać mu odpowiednie, dostosowane do jego wieku zabawki.
Kiedy noworodek widzi już świat dokładnie taki, jak dorośli, jest chętny do odkrywania jego tajemnic i poznawania wciąż nowych przedmiotów. Warto, aby rodzice go w tym wspierali i zadbali o jego bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here