Waga u noworodków

Po mniej więcej dziewięciu miesiącach oczekiwania w domu pojawia się on, noworodek. Jeśli to pierwsze dziecko, młodzi rodzice mają zwykle więcej pytań niż odpowiedzi. Od tego jak karmić i przewijać, kiedy po raz pierwszy kąpać czy jak ubierać noworodka.

Podpowiedzi świeżo upieczonych babć i dziadków często są sprzeczne. O zgrozo, z dobrymi radami spieszą też wszystkie koleżanki, te które nie mają dzieci również. Jak w tym wszystkim się nie pogubić i nie zwariować. Najlepiej zacząć od trzech rzeczy, po pierwsze wyluzować, tyle pokoleń rodziców witało swoje dzieci na świecie i jakoś gatunek ludzki przetrwał. Po drugie zaufać intuicji, już po kilku dniach to rodzice najlepiej znają swojego bobasa. Po trzecie zapytać zaufaną położną lub lekarza. Bo jeśli coś budzi wątpliwości rodziców mają do tego pełne prawo, a właśnie położne i pediatrzy są zwykle najbardziej na bieżąco z aktualną wiedzą.

Jak zatem opiekować się noworodkiem? Jest kilka podstawowych kwestii o których warto wiedzieć. Noworodka karmimy nie rzadziej niż co trzy godziny, na jego żądanie (zwłaszcza przy karmieniu piersią). Jego żołądek jest jeszcze bardzo mały, więc tego dobrze jest pilnować. Jeśli jednak jedna przerwa w ciągu dnia (a najlepiej dla rodziców w nocy) będzie trochę dłuższa, nie należy mieć wyrzutów sumienia. Odpoczynek rodziców też jest bardzo ważny. Przed nakarmieniem najlepiej bobasa przewinąć, zadziwiające bywa, jak często taki malec napełnia pieluchę. Spokojnie liczba pieluch będzie maleć. Jednak na początku lepiej z tym nie czekać do końca posiłku, bo przy karmieniu noworodek lubi zapaść w drzemkę. Przy przewijaniu nie potrzeba żadnych kosmetyków, najlepiej używać zwykłych wacików nasączonych wodą. No chyba, że na pupie pojawią się czerwone odparzenia, wtedy pomoże maść z cynkiem.
Jeżeli chodzi o kąpiel, wielu lekarzy zaleca by wstrzymać się z tym kilka dni i odbyć pierwszą kąpiel dopiero w domu. Można poczekać do pierwszej wizyty położnej, która na pewno pomoże. Noworodek nie musi też być kąpany codziennie, a ilość kosmetyków używanych przy kąpieli powinna być jak najmniejsza.
Wątpliwości często budzi też kwestia, jak ubierać noworodka. To temat, na który zwykle do powiedzenia najwięcej maja babcie, i zwykle ubrałyby bobasa w kilka warstw ubrania więcej niż rodzice. Wiadomo, że nie można pozwolić by dziecku było zimno, jednak dużo gorsze dla noworodka jest przegrzanie. Słuszną zasadą, którą powtarzają też położne, jest ubieranie noworodka w maksymalnie jedną warstwę więcej niż ubrani są dorośli. Rodzice zwykle bardzo szybko tą dodatkową warstwę zamieniają na dodatkowy kocyk. Noworodek zwykle wymaga dość częstych zmian nie tylko pieluchy, ale i bielizny, a często i kocyka. I przyczyna takiego stanu rzeczy wcale nie wynika z braku wprawy u młodych rodziców. Tak to już jest, że noworodki lubią trafiać w moment, kiedy akurat pielucha jest odpięta. I tu docieramy do drugiej ważnej zasady, jak ubierać noworodka. Wygodnie. Oczywiście tak by wygodnie było bobasowi, ale też tak by rodzicom wygodnie było noworodka przebierać po kilka razy dziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here