Krzywa przegroda nosowa

Krzywa przegroda nosowa nie dość, że utrudnia oddychanie, to jeszcze odpowiada za wystąpienie nieustającego kataru oraz sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Jest to dolegliwość, która może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Jakie są przyczyny skrzywienia przegrody nosowej?

Jama nosowa dzieli się na dwie, symetryczne części. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia zbudowana jest w całości z tkanki chrzęstnej, po tym okresie jej tylna część kostnieje. Wtedy wyłącznie czubek nosa jest chrząstką.

Większość ludzi rodzi się z prostą przegrodą nosową, jednak zdarzają się sytuację że w wyniku różnych czynników dochodzi do jej skrzywienia. Do takiej sytuacji może dojść nawet na etapie życia płodowego.

Jakie konsekwencje niesie za sobą krzywa przegroda nosowa?

Skrzywiona przegroda nosowa z reguły nie jest zauważalna na pierwszy rzut oka, oczywiście zdarzają się przypadki, że jest inaczej. Gdy dojdzie do znacznego jej skrzywienia powikłania stają się uciążliwe. Najczęściej występującymi objawami krzywej przegrody nosowej są:

  • uczucie ciągle zatkanego nosa (jednostronne lub obustronne),
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • przewlekły katar,
  • problemy z usunięciem zalegającej wydzieliny w nosie,
  • powstają stany zapalne,
  • trudności z oddychaniem podczas snu,
  • bezdech senny,
  • chrapanie.

Przeczytaj też: http://alejasztuki.pl/grypa-zoladkowa-w-ciazy-czy-jest-niebezpieczna/

Leczenie krzywej przegrody nosowej u dzieci

Jeżeli mamy problem ze skrzywioną przegrodą nosową powinniśmy się jak najszybciej udać do specjalisty – laryngologa lub otolaryngologa.

Diagnoza zwykle jest postawiona dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badania laryngologicznego. W niektórych przypadkach, żeby mieć 100% pewność, zlecone jest wykonanie badań specjalistycznych, takich jak RTG twarzoczaszki lub tomografia komputerowa.

Należy wiedzieć, że nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu. To lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia korekty przegrody nosowej.

Septoplastyka to zabieg chirurgiczny, który jest przeprowadzany w przypadku krzywej przegrody nosowej. Jej wykonanie jest dopiero możliwe po ukończeniu 15 roku życia, chociaż większa część specjalistów, przekonuje swoich pacjentów do jej przeprowadzenia dopiero, gdy dojdzie do całkowitego wykształcenia przegrody nosowej, czyli dopiero około 25 roku życia.

Źródło: https://mamadokwadratu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here