Noworodek? A może już niemowlę?

Posiadanie potomstwa jest marzeniem wielu ludzi. Niestety, niektórzy nigdy nie zostaną biologicznymi rodzicami. Wpływ na to ma wiele czynników. Może się zdarzyć, że świadomie zrezygnują z prokreacji, jeśli nie odnajdą osoby, z którą będą chcieli dzielić życie. Możliwe, że przyczyną będą względy materialne. Najczęściej jednak są to względy zdrowotne. Wiele par po prostu nie może mieć dzieci, mimo usilnych starań. Problem może leżeć w genach, złym odżywianiu, czy narażaniu się na nadmierny stres.
Nie bez znaczenia jest tu także status społeczny. Osoby wykształcone, zajmujące wyższe miejsce w hierarchii społecznej, statystycznie w ciąże zachodzą znacznie później niż kobiety pochodzące z biedniejszych środowisk. Może się to wydawać paradoksalne, przecież wychowanie dziecka pochłania ogromne sumy pieniędzy. Jednak jak pokazuje praktyka, ludzie biedniejsi mają mniejszą skłonność do planowania. Kiedy warto zdecydować się na pierwszego potomka? Aktualnie większość kobiet chce być niezależna i robić karierę. Macierzyństwo jest odsuwane w czasie, często poza trzydzieste urodziny. Z biologicznego punktu widzenia taka sytuacja nie jest korzystna. Kobieta ma ograniczoną liczbę komórek jajowych, co ogranicza jej zdolności reprodukcyjne. Ponadto z biegiem lat jakość komórek jajowych ulega pogorszeniu. Ciąże po trzydziestce wiążą się ze zwiększonym ryzykiem poczęcia chorego dziecka. Dlatego najlepszy czas na poczęcie pierwszego dziecka to czas przed trzydziestymi urodzinami kobiety. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to ich wiek nie ma większej różnicy.
Wiele kobiet bije się z myślami co do tego, czy lepiej zajść w ciąże już dziś, czy poczekać, aż ustabilizuje się ich sytuacja życiowa (w szczególności materialna). Jednak będąc młodą mamą, nie musimy rezygnować z własnych marzeń i ambicji. Jeśli mamy taką możliwość , możemy do naszego maleństwa zatrudnić opiekunkę , która podczas naszej nieobecności zatroszczy się o nie. Jeśli mamy starszych rodziców, którzy są już na emeryturze, nic nie stoi na przeszkodzie by to ich poprosić o pomoc w opiece nad potomstwem. Należy tylko uważać, by dziadkowie nam za bardzo nie rozpieścili dzieci. Kiedy dzieci nieco podrosną, będziemy mogli zapisać je do żłobka, a później do przedszkola i zyskać tym samym dodatkowy czas wolny dla siebie. Jeżeli mowa o dorastaniu, z pewnością każdy zastanawia się nad tym kiedy noworodek staje sie niemowlęciem. Otóż noworodek to określenie człowieka natychmiast po przyjściu na świat, aż do ukończenia dwudziestego ósmego dnia życia. Po tym czasie noworodek staje się niemowlęciem i pozostaje nim, aż do swoich pierwszych urodzin. Oczywiście niemowlę wciąż wymaga dużo uwagi i troski. Nie powinniśmy rezygnować z urlopu macierzyńskiego. To najpiękniejszy czas w życiu, który powinniśmy poświęcić w całości naszemu dziecku. Jeśli to możliwe, to i ojciec powinien pomyśleć o wolnym. Urlopy tacierzyńskie stają się coraz popularniejsze i miejmy nadzieje, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej prawodawców będzie na nie patrzyła przychylnym okiem. Jeśli chcemy mieć szczęśliwe dziecko, musimy się nim interesować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiezbędnik noworodka
Następny artykułUbranka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here