Przywitanie nowego członka rodziny to niezwykle wzruszający moment dla rodziców, rodzeństwa i całej rodziny. Pierwsze dni życia maleństwa to nie tylko ekscytujący czas dla świeżo upieczonych rodziców, ale również początek całego procesu poznawania przez naszą pociechę świata poza bezpiecznym brzuchem mamy. Co, zatem należy wiedzieć, żeby już od pierwszych godzin po narodzeniu odpowiednio stymulować rozwój naszego dziecka?
Najważniejsza jest bliskość
Najbardziej rozwiniętym zmysłem noworodka jest zmysł dotyku. Bliski kontakt z rodzicami nie tylko daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa, ale też stymuluje rozwój jego systemu nerwowego. Ważne jest też zmienianie pozycji dziecka, które uczy się kontrolować swoje ciało i reagować na siłę grawitacji, która wcześniej była skutecznie neutralizowana przez wody płodowe. Kładzenie dziecka na brzuchu na swojej klatce piersiowej czy delikatny masaż po kąpieli to jednocześnie cudowne chwile, ale też doskonała stymulacja rozwoju dziecka. W ciągu pierwszych trzech miesięcy pamiętajmy również o treningu naszego niemowlaka — kilka razy dziennie po kilka minut układajmy go na brzuchu na macie, aby mógł ćwiczyć mięśnie całego ciała delikatnie unosząc głowę do góry. Warto również zmotywować malucha do tego ćwiczenia różnego rodzaju bodźcami.
Czy noworodek widzi?
Zmysł wzroku jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin dziecka. Nie ma się co dziwić, w końcu u mamy w brzuchu nie było za dużo do oglądania. Nie oznacza to jednak, że nasz maluch po urodzeniu nie widzi kompletnie nic. Na samym początku najostrzej będzie widział rzeczy znajdujące się w odległości 20 – 30 cm od jego twarzy i co ciekawe — na obrzeżach jego pola widzenia. Jeśli chodzi o kolory, podczas pierwszych dni nasz maluch będzie rozróżniał jedynie czerń i biel. Obecnie dostępne są różnego rodzaju książki i zabawki przedstawiające czarno — białe wyraźnie zarysowane kształty, tego typu pomoce można wykorzystać już od pierwszych dni na przykład podczas opisanego wyżej ćwiczenia z unoszeniem głowy. Z biegiem czasu wzrok naszego noworodka będzie się rozwijał i zacznie on też rozróżniać więcej kolorów. Dwumiesięczne niemowlę będzie widziało już czerwień i zieleń. Pamiętajmy również, że zdolność widzenia stereoskopowego, czyli skupiania obu oczu na jednym punkcie wykształca się dopiero w okolicach trzeciego miesiąca, dlatego nie panikujmy, zez u noworodka jest rzeczą kompletnie normalną.
Co noworodek słyszy?
Słuch noworodka jest lepiej rozwinięty od zmysłu wzroku, gdyż rozwijał się już podczas życia płodowego. Noworodki są bardzo wrażliwe na głośne dźwięki, ale nie oznacza to, że należy wychowywać je w kompletnej ciszy. Warto wybierać jednak te dźwięki, które korzystnie wpływają na rozwój nowych połączeń nerwowych w mózgu. Playlisty z muzyką dla noworodków bez problemu można znaleźć w internecie. Przeważnie są to kojące tony muzyki klasycznej, nie zapominajmy jednak, że najpiękniejszą nutą dla uszu noworodka jest głos jego rodziców, dlatego warto dziecku śpiewać. Nie muszą to być jedynie kołysanki, wesoła piosenka podczas przewijania również wprowadzi nasze maleństwo w dobry nastrój.