alkoholik

Alkoholizm nie jest w żadnym wypadku zwykłym nałogiem, takim jak chociażby nałogowe picie kawy czy palenie papierosów. To choroba, która potrafi niszczyć życie. Niszczy ona życie nie tylko uzależnionych, ale również i ich bliskich. Zdając sobie z niej sprawę, chory ma do wyboru tylko jedno dobre rozwiązanie – może poddać się specjalistycznemu leczeniu. A jak leczyć alkoholizm? Istnieje na to kilka skutecznych metod.

W wielu przypadkach zazwyczaj zaleca się skorzystanie z leczenia przeprowadzanego w poradniach leczenia odwykowego. To właśnie w tego rodzaju ośrodkach warto rozpocząć swoją terapię. Zazwyczaj odbywa się ona dwa lub trzy razy w tygodniu i trwa przynajmniej pół roku. Poradnie leczenia odwykowego kierują też swoje usługi do osób współuzależnionych, czyli głównie do bliskiej rodziny osoby uzależnionej. Warto wiedzieć, że alkoholizm wpływa negatywnie na życie całego otoczenia. Rodzina alkoholika także musi więc zapewnić sobie pomoc, którą uzyska na terapii.

Jeżeli natomiast taka terapia okazuje się niewystarczająca, warto zgłosić się na oddział dziennego pobytu. Inaczej mówiąc jest to leczenie ambulatoryjne. Składa się z większej ilości zajęć, gdyż odbywają się one zwykle codziennie, z wyjątkiem weekendów, czyli pięć razy w tygodniu. Na czym polega leczenie alkoholizmu na oddziale dziennego pobytu? W pewnym sensie można porównać je do szkoły. Zajęcia odbywają się bowiem w stałych godzinach i mogą trwać np. od ósmej rano do czternastej po południu. Terapię tego rodzaju dzieli się na kilka etapów. Zazwyczaj przynosi ona bardzo dobre efekty i wykazuje się wysoką skutecznością.

Najbardziej intensywną pomoc świadczą jednak oddziały leczenia zespołu abstynencyjnego. Trafiają do nich osoby, u których choroba staje się poważnym zagrożeniem zdrowia lub nawet życia. Zostają poddane hospitalizacji. Może ona trwać od siedmiu do dziesięciu dni. Gdy pacjent przejdzie przez hospitalizację, musi oczywiście dalej kontynuować swoje leczenie na normalnej terapii. Pewną pomoc zaoferują mu również grupy anonimowych alkoholików, działające teraz we wszystkich większych miastach.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu? To oczywiście zależy od typu i specyfiki uzależnienia. Terapia jest najważniejsza, jednakże nieraz koniecznie okazuje się także zastosowanie farmakoterapii, mającej na celu zniwelowanie różnych objawów fizycznych bądź psychicznych. Pacjent powinien przede wszystkim sam chcieć się leczyć. W przeciwnym wypadku żadna forma terapii nie okaże się w stu procentach skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here