Dieta wegańska
fot. Pixabay.com

Wśród nas przybywa osób, które decydują się przejść na dietę wegańską. Robią to z różnych pobudek: zdrowotnych, ideologicznych, z konieczności. Dieta wegańska może być naprawdę bardzo smaczna i urozmaicona, jeśli tylko odpowiednio zaangażujemy się w przygotowywanie posiłków. Co więc jeść na diecie wegańskiej, aby było smacznie i zdrowo?

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/dieta-weganska-menu/

Dieta wegańska i jej rodzaje

Dieta wegańska to dieta bardzo restrykcyjna, która eliminuje wszelkie pokarmy pochodzenia odzwierzęcego i opiera się tylko i wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganie rezygnują nie tylko z mięsa, ale również z jajek, nabiału. W zależności od tego, jakie produkty są na tej diecie dopuszczalne, wyróżniamy kilka jej rodzajów. Oto one:

  • wegańska dieta pełnoziarnista – jest oparta przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego – owocach, warzywach, ale także na orzechach i nasionach oraz produktach pochodzących z pełnego ziarna;
  • dieta wegańska oparta na surowej żywności – nie dopuszcza obróbki termicznej owoców i warzyw. Dopuszczalna temperatura gotowania ich wynosi maksymalnie 48 stopni Celsjusza;
  • dieta wegańska 80/10/10 – zaleca ograniczenie spożywania tłuszczów oraz roślin bogatych w tłuszcze, takich jak choćby awokado czy orzechy.
  • dieta bogata w skrobię – jej głównymi składnikami są gotowane produkty skrobiowe jak ziemniaki, kukurydza, ryż czy kasze.

Dieta wegańska ma z pewnością wiele korzyści dla naszego zdrowia. Pomaga zachować wagę na odpowiednim poziomie, a wskaźnik BMI u wegan jest często niższy od zalecanego. Natomiast z pewnością pomaga schudnąć tym, którzy chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Co jeść na diecie wegańskiej, a czego unikać?

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, weganie unikają jedzenia jakichkolwiek pokarmów, które mogłyby pochodzić od zwierząt. Będąc weganinem nie zjemy więc drobiu, jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, cielęciny, indyka, gęsi, kaczki itd. Poza tym z diety wegańskiej wykluczone są również ryby i owoce morza, nabiał wraz z mlekiem, serami każdego typu, masłem, śmietaną, lodami itd. Nie zjemy także jajek czy miodu. Wydaje się więc, że dieta wegańska nie ma nam zbyt wiele do zaoferowania. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Odpowiednio skomponowana wegańska dieta jest bardzo urozmaicona, kolorowa, apetyczna i przede wszystkim smaczna i zdrowa. Produkty białkowe zastąpimy na niej przede wszystkim tofu, tempehem i seitanem. Na naszych talerzach gościć będą rośliny strączkowe w każdej postaci, ponadto dania uzupełnimy masłem orzechowym wszelkiego rodzaju orzechami oraz ziarnami.

Zobacz też: https://spragnienilata.pl/dieta-weganska-menu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here