Szczepienia dla noworodka

Niechęć to szczepień to zjawisko cieszące się coraz większą popularnością. O szczepionkach mówi się w mediach bardzo często, a osoby im przeciwne wiążą skutki uboczne szczepień z chorobami takimi jak autyzm. Wiele badań na ten temat jest jednak wykonywana w sposób nieprawidłowy lub opiera się na błędnych danych. Na dziś dzień nie da się jednoznacznie określić czy szczepionki powiązane są bezpośrednio z występowaniem autyzmu u dzieci, czy nie ma to ze sobą związku. O jednej rzeczy powinien jednak wiedzieć każdy rodzic – unikanie szczepień jest dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczne, niż jakiekolwiek choroby ze spektrum autyzmu. Szczepionki powstały przede wszystkim dlatego, aby wykluczyć choroby, które nękały niegdyś dzieci. Jeśli dziecko – w tym również niemowlę – nie zostanie zaszczepione, istnieje ryzyko, że może zachorować na rzadkie choroby, takie jak krztusiec czy tężec. Schorzenia te mogą być dla niemowlęcia śmiertelne.

Niemała kontrowersja pojawia się również wokół szczepienia dziecka w pierwszych dniach życia. Jakie szczepienia dla noworodka są niezbędne? Według obowiązkowego programu szczepień w ciągu doby od urodzenia dziecku podaje się szczepionkę na wirusowe zapalenie wątroby typu B i gruźlicę. Przeciwnicy szczepionek mówią, że szczepienie to może wywoływać u noworodków poważne powikłania, takie jak zanik odruchu ssania, zaburzenia oddechu, a w efekcie nawet śmierć. Faktem jest, że takie przypadki się zdarzają, jednak najczęściej występują u dzieci, u których szczepienie wykonano pomimo przeciwwskazań. Te przeciwwskazania to bardzo niska waga dziecka – występująca u niektórych wcześniaków – wady rozwojowe czy jakiekolwiek zaburzenia odporności. Kiedy te przeciwwskazania ustąpią, noworodek powinien być zaszczepiony na gruźlicę i WZW typu B. Jeśli dziecko zostanie zaszczepione pomimo wystąpienia przeciwwskazań lub nie zostaną one dostatecznie wcześnie wykryte, może to prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby w przypadku jakichkolwiek dolegliwości po szczepieniu u noworodka jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. U dzieci bez przeciwwskazań ryzyko jakichkolwiek powikłań jest znacznie mniejsze.

Szczepienia wykonywane w pierwszej dobie życia dziecka są tak samo ważne, jak wszystkie inne szczepienia obowiązkowe. Pozwalają uniknąć chorób, które mogłyby znacząco zagrozić zdrowiu i życiu noworodka. Następne szczepienia rodzice mają obowiązek wykonać w 7-8. tygodniu życia dziecka i jest to druga dawka szczepionki na WZW typu B, szczepionka DTP (przeciwko błonicowi, krztuścowi i tężcowi), a także szczepionka Hib. Następne szczepienia wykonuje się w 3-4. miesiącu życia dziecka, 5-6. miesiącu i 7. miesiącu. Wszystkie następne szczepienia następują już po ukończeniu pierwszego roku życia. Oprócz obowiązkowych szczepień, dostępne są również płatne szczepienia zalecane, mające chronić dziecko przed rotawirusami i pneumokokami. Wykonuje się je równocześnie ze szczepieniami obowiązkowymi, pomijając pierwszą dawkę, podawaną w ciągu doby po narodzinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here