Trzeci migdał u dzieci

Migdałki odgrywają ważną rolę w organizmie, ponieważ bronią go przed infekcjami. Stanowią barierę dla bakterii, wirusów, grzybów i alergenów, ale nie są na nie odporne. Przez to wiele dzieci ma problem z przerostem trzeciego migdałka. Wyjaśniamy, jak objawia się taka przypadłość i jak wygląda proces jej leczenia!

Infekcja trzeciego migdałka – jakie daje objawy

Migdałki zdrowej osoby są niewielkie i bladoróżowe. Gdy stają się powiększone, przekrwione i bolesne, najprawdopodobniej doszło do stanu zapalnego. Jeśli dodatkowo pojawił się na nich ropny nalot, konieczna jest wizyta u lekarza.

Przewlekłe infekcje gardła prowadzą do powikłań, w tym przerostu migdałków. Wtedy pojawiają się m.in. niedrożność nosa, chrapanie i bezdech senny. Oddychanie przez usta przyczynia się do powstawania wad zgryzu, niedotlenienia, problemów z koncentracją i osłabienia. Dziecko gorzej się uczy, jest ospałe, a także tyje. Osoby już od najmłodszych lat zmagające się z nadwagą dzięki medycynie estetycznej mogą jednak osiągnąć idealną sylwetkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Trzeci migdał u dzieci – leczenie

Jeśli dziecko stale jest zmęczone, ma przewlekły katar, mówi przez nos i ma płytki oddech, koniecznie trzeba je zbadać. Terapię prowadzi lekarz laryngolog. Zdarza się, że odpowiednio dobrane leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe czy przeciwalergiczne mogą zmniejszyć migdałki, tak by wszystkie objawy ustąpiły.

Jeśli jednak kuracja nie zadziała, trzeci migdał u dzieci trzeba usunąć chirurgicznie. Nie można bagatelizować tego problemu. O tym, jak dokładnie przebiega leczenie oraz zabieg wycinania migdałków możesz przeczytać na stronie: https://www.kliniki.pl/usuniecie-trzeciego-migdalka-gardlowego-chirurgicznie/.

Usunięcie trzeciego migdałka (gardłowego) chirurgicznie – jak wygląda zabieg?

Usunięcie trzeciego migdałka (gardłowego) chirurgicznie jest bezpieczne, ponieważ to dość powszechny, rutynowy zabieg. Współcześnie można wykonać go na dwa sposoby. Tradycyjna operacja przebiega przy znieczuleniu ogólnym. Przerośniętą tkankę wycina się adenotomem – specjalnym przyrządem wprowadzanym przez jamę ustną. Procedura trwa ok. 15-20 minut. Dziecko musi potem zostać jeden dzień na obserwacji.

Nowocześniejsza metoda jest wykonywana przy wykorzystaniu kamery wprowadzanej przez nos. Ten sposób jest o wiele dokładniejszy. Stosuje się wtedy specjalne mikronarzędzia, np. nóż harmoniczny. Użycie lasera bądź koblacji (fali elektromagnetycznych) zmniejsza krwawienie i przyspiesza regenerację tkanek. Wtedy dziecko może wrócić do domu od razu po zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here