Badania prenatalne

Badania prenatalne mogą wywoływać strach i obawy. Jeśli przyszła mama jest w pierwszej ciąży, ma prawo nie wiedzieć, jak to wszystko wygląda i jak się przygotować. Badania prenatalne Kraków, badania prenatalne Katowice – jak się do nich przygotować, psychicznie, fizycznie? Jakie są możliwe skutki uboczne badania prenatalnego inwazyjnego? Badania prenatalne cena – ile kosztują badania prenatalne?

Badania prenatalne nieinwazyjne – jak się do nich przygotować?

Badania prenatalne nieinwazyjne to standardowa procedura – przechodzi je każda kobieta w ciąży. Są to USG czy pobieranie krwi. Do USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać – jedynie słuchać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Pobieranie krwi powinno odbywać się rano, na czczo, ale to również zależy od ginekologa, który nas, z pewnością, o wszystkim dokładnie poinformuje.

Badania prenatalne inwazyjne (amniopunkcja) – jak się do nich przygotować psychicznie?

Trzeba wiedzieć, że amniopunkcja to nakłucie igłą, by pobrać próbkę płynu owodniowego. Należy być na to gotowym również psychicznie. Wiedzieć trzeba też, że to badanie, które może mieć skutki uboczne -uszkodzenie łożyska, pępowiny, nakłuwanie narządów płodu, zakażenie wewnątrzmaciczne, pęknięcie pęcherza płodowego, odpłynięcie wód płodowych, a nawet poronienie. Trzeba więc przestrzegać zaleceń specjalistów, a samo badanie zrobić w dobrym czasie, czyli między 16 a 18 tygodniem ciąży. Na wynik i tak trzeba poczekać, zwykle nawet kilka tygodni.

Badania prenatalne Kraków inwazyjne, badania prenatalne katowice inwazyjne – przebieg; co zrobić przed samym zabiegiem amniopunkcji?Sama amniopunkcja to badanie, które trwa kilka minut. Przyszła mama zostaje znieczulona na samym początku. Specjalista, za pomocą USG, lokalizuje płód i wybiera miejsce wbicia igły i pobiera wody płodowe. Po badaniu kobieta w ciąży powinna być obserwowana przez lekarzy jeszcze przez kilka godzin.

Przed amniopunkcją należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, by dowiedzieć się, czy są jakieś przeciwwskazania – jest to w końcu badanie inwazyjne. Przed samym badaniem należy skorzystać z toalety (pęcherz powinien być pusty), ale amniopunkcja nie musi być wykonywana na czczo.

Badania prenatalne cena

Badania prenatalne inwazyjne (amniopunkcja) to koszt ponad dwóch tysięcy PLN. Będzie on zależny od konkretnego miejsca, miasta i tego, ile i jakie choroby wykrywa (dostępne są różne opcje).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here