Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodków dzieli się na dwa rodzaje – fizjologiczną i patologiczną. Żółtaczka fizjologiczna jest tymczasowym problemem z funkcjonowaniem wątroby i nie wymaga leczenia. Natomiast żółtaczka patologiczna jest groźną chorobą, której leczenie jest wymagane.

Przyczyną pojawienia się żółtaczki fizjologicznej u noworodka jest zwiększony poziom bilirubiny we krwi. Ten żółty barwnik powstaje w wyniku przemiany hemoglobiny, która znajduje się w erytrocytach. U noworodków, w szczególności u wcześniaków, nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony układ enzymatyczny wątroby. Bilirubina nie jest sprzęgana z kwasem glukuronowym, co jest spowodowane brakiem aktywności enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za ten proces. Ponadto bilirubina powoduje zażółcenie skóry, białek oczu, a także błon śluzowych.

Jak wygląda leczenie żółtaczki fizjologicznej? Jak zostało wspomniane wcześniej, ten typ żółtaczki nie wymaga leczenia. Organizm noworodka w ciągu kilku dni sam radzi sobie z usunięciem bilirubiny z krwi. Gdy jednak poziom żółtego barwnika jest w górnych granicach normy, jest możliwość naświetlania dziecka. Promienie UV przyspieszają rozkładanie bilirubiny, co więcej nie stwarzają zagrożenia dla noworodka. Jest więc jedną z najczęściej stosowanych metod. Innym sposobem na przyspieszenie usunięcia bilirubiny z krwi jest częste karmienie dziecka. Z racji tego, że aktywność układu pokarmowego zwiększa się, wydalanie żółtego barwnika również nabiera tempa.

Żółtaczka patologiczna u noworodków jest groźną chorobą i wymaga leczenia. Gdy poziom bilirubiny przekracza normy lub gdy żółtaczka trwa dłużej niż 10 dni, wówczas mówimy o żółtaczce patologicznej. Może być kilka przyczyn występowania tego typu żółtaczki. Najczęściej jest ona spowodowana jakimiś zakłóceniami w funkcjonowaniu organizmu noworodka. Zarówno choroby genetyczne związane z pracą wątroby, choroby związane z pracą układu krwionośnego, nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, jak i konflikt serologiczny przyczyniają się do zachorowania.

Żółtaczka patologiczna obligatoryjnie wymaga podjęcia leczenia. Diagnostyka zależy od konkretnego przypadku. Lekarze zalecają fototerapię, to znaczy naświetlanie dziecka specjalnym niebieskim lub białym światłem. Fototerapia sprawia, że dochodzi do przemian chemicznych bilirubiny oraz przyspiesza wydalanie jej z organizmu. Przy leczeniu żółtaczki podawać można leki takie jak fenobarbital, cholestyramina, leki zwiększające perystaltykę przewodu pokarmowego, wlewy dożylne 5% roztworu glukozy lub albumin. Inną metodą leczenia żółtaczki patologicznej jest transfuzja krwi. Jednak wykonuje się ją w wypadkach wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych.

Ile trwa żółtaczka u noworodka? Zazwyczaj trwa do 10 dni, a u wcześniaków nawet do dwóch tygodni. Czas trwania żółtaczki noworodkowej zależy od jej konkretnego rodzaju. Żółtaczka patologiczna trwa dłużej niż fizjologiczna. Zdarza się, iż żółtaczka patologiczna u noworodka trwa nawet do trzech tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here