Surowce tworzyw sztucznych są powszechnie stosowane w przemyśle. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie rozmaitych produktów, które sprawdzą się w życiu codziennym. Jakie więc rzeczy powstają z PCV?
PCV – jaka jest historia tego surowca?
Polichlorek winylu, czyli PCV, po raz pierwszy uzyskano w 1835 roku. Oznacza to tyle, że jest on znany człowiekowi już blisko 200 lat. Pierwszą osobą, która uzyskała charakterystyczny biały proszek był francuski chemik, Henri Victor Regnault. Badacz nie wiedział jednak, czym jest to, co udało mu się uzyskać. Musiało minąć kilkanaście lat, aż Fritz Klatte opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Kolejny krok milowy w historii rozwoju PCV miał miejsce w czasie I wojny światowej. Wtedy to polichlorek winylu był wykorzystywany jako zamiennik kauczuku. Jednak zbyt drogie koszty produkcji sprawiły, że zaprzestano jego masowej produkcji. Ta rozpoczęła się dopiero w latach 30. XX wieku, gdy opracowano nowe, tańsze metody produkcji PCV. Dziś produkty z polichlorku winylu są produkowane na całym świecie. Wykonuje się z niego odbojnice, okna, czy węże ogrodowe.
Surowce z tworzyw sztucznych – jakie rodzaje wyróżniamy?
Szerokie właściwości PCV sprawiają, że można je wykorzystać w rozmaitych produktach. Jest to możliwe dzięki właściwościom, jakimi wyróżnia się polichlorek winylu. Inne właściwości będą w końcu miały ławki ogrodowe, a inne uszczelki do bram garażowych. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym możliwe jest optymalne dostosowanie surowca do naszych potrzeb. Giętkość i elastyczność produktu zapewnia PCV plastyfikowane, a PCV twarde chroni produkt przed działaniem czynników atmosferycznych i chemicznych. To jednak nie wszystko. Istnieje szereg surowców, które wzmacniają określone właściwości polichlorku winylu. Lista ta jest bardzo długa i zróżnicowana. Za ich dostarczanie odpowiadają dystrybutorzy surowców chemicznych.
Surowce tworzyw sztucznych – co stosuje się obecnie?
Producenci wyrobów z tworzyw sztucznych sięgają po wysokiej jakości surowce, które skutecznie podnoszą ich jakość. Najczęściej są to różnego rodzaju antyblocki, antystatyki, stabilizatory UV oraz uniepalniacze. Nie sposób pominąć także osuszacze, poślizgi, nukleatory oraz wszelkiego rodzaju dodatki: czyszczące, matujące i antybakteryjne. W produkcji ważne są także dodatki, które absorbują nieprzyjemny zapach z tworzyw oraz aromatyzują je. Tego typu surowce tworzyw sztucznych dostarczają polscy i europejscy dystrybutorzy. Jednego z nich znajdziesz klikając w ten link https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Poza tym tego rodzaju dodatki mogą także pełnić role stabilizatorów termicznych, a także antyutleniaczy procesowych. Zastosowanie tego rodzaju substancji umożliwia zapobiegnięcie rozgałęzieniom podczas przetwarzania PCV. Jeśli zaś chcemy, by nasze produkty były odporne na korozję, to koniecznie dodajmy podczas produkcji inhibitory korozji. Dzięki temu nasze wyroby będą wytrzymałe i spełnią oczekiwania wymagających klientów. Jak widać, surowce tworzyw sztucznych to bardzo ważna gałąź przemysłu. Pamiętajmy o nich, a jakość naszych produktów będzie bardzo wysoka.