USG dopplerowskie to metoda badania stanu żył i tętnic, która stosowana jest w celach diagnostycznych i profilaktycznych. Badanie to pozwala nie tylko dokonać oceny przepływu krwi, ale również zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do zagrażających zdrowiu oraz życiu chorób. Jak przebiega badanie dopplerowskie oraz kiedy warto je wykonać?
Przebieg badania metodą dopplerowską
Na początek warto opisać, jak działa usg żył wykorzystujące efekt Dopplera. Badanie polega na tym, iż z głowicy aparatu, która została przyłożona do ciała, wysyłana jest fala ultradźwiękowa, która następnie odbija się od cząsteczek krwi poruszających się w żyłach i powraca do urządzenia, przesyłając jednocześnie sygnał, który na podstawie zmian częstotliwości przetwarzany jest na wykres. Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do badania z wyjątkiem sytuacji, gdy będzie wykonywane USG jamy brzusznej, wątroby czy tętnic nerkowych. Wówczas należy zgłosić się na badanie na czczo. Aparat ultrasonograficzny przykładany jest do nagiej, posmarowanej specjalnym żelem, części ciała i przesuwany wzdłuż naczyń krwionośnych. Efekt USG żył widoczny jest od razu na monitorze, więc lekarz może na bieżąco oceniać stan żył i tętnic na podstawie zarówno obrazu, jak i szumu, który towarzyszy badaniu.
Wskazania do badania
Badanie metodą dopplerowską zalecane jest w przypadku podejrzenia zmian miażdżycowych czy innych problemów z przepływem krwi. Pozwala ono zdiagnozować nieprawidłowości w żyłach i tętnicach na całym ciele. Popularnym badaniem jest także Doppler kończyn dolnych. Wykonywany jest on w przypadku bólów nóg o niewiadomym pochodzeniu, a także wówczas, gdy pacjenci skarżą się na chroniczne mrowienie czy uczucie chłodu nóg. USG nóg ma także zastosowanie w przypadku zakrzepicy żył, dzięki czemu możliwe jest bieżące monitorowanie stanu przepływu krwi i w razie niepokojących sygnałów szybkie zareagowanie. Doppler kończyn dolnych zaleca się pacjentom po rekonstrukcji naczyń krwionośnych czy po przebytych urazach, a także w sytuacji ciężko gojących się ran.Badanie metodą dopplerowską umożliwia szybką diagnozę stanu żył i tętnic oraz reagowanie na wszelkie nieprawidłowości, co może pomóc w uniknięciu rozwoju poważnych i zagrażających zdrowiu oraz życiu chorób takich jak udar mózgu czy zawał serca.