rękawice nitrylowe

W trosce o zdrowie i życie pacjentów i personelu medycznego rękawice jednokrotnego użycia to norma. W ostatnich latach dużą popularnością zaczęły się cieszyć rękawice nitrylowe. Są dobrą alternatywą dla osób o skłonnościach alergicznych, uczulonych na lateks.

Zalety rękawic medycznych z nitrylu

Rękawiczki pozbawione pudru zapewniają dłoniom większy komfort, można je założyć nawet na wilgotne dłonie, nie oblepiają skóry. Wśród dostępnych na rynku rodzajów rękawiczek warto wybrać takie, które posiadają chropowate końcówki palców. Umożliwiają pewny chwyt narzędzi zabiegowych. Uniwersalny kształt i elastyczność to atuty, które dopasowują rękawice do kształtu dłoni. Warto zwrócić uwagę na rolowany brzeg mankietu. Ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawic.

Oznakowania i normy

Każde rękawice używane przez personel medyczny w przychodniach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, karetkach pogotowia powinny posiadać odpowiednie oznaczenie klasy wyrobu, certyfikat bezpieczeństwa CE oraz ocenę zgodności według norm europejskich. Normy i odpowiednie certyfikaty odnoszą się do ochrony przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i mikroorganizmami. Rękawice medyczne są zawsze wyrobem jednorazowym.

Zasady bezpieczeństwa

Bezwzględnie należy przestrzegać zasady jednokrotnego użycia rękawiczek. Przy ich zakładaniu i zdejmowaniu unikamy kontaktu z zewnętrzną, zanieczyszczoną powierzchnią. Zużyte rękawice należy wywinąć na lewą stronę i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Po ich zdjęciu zawsze należy dokładnie umyć ręce.Często popełniane błędy to używanie tych samych rękawiczek w kontakcie z więcej niż jednym pacjentem oraz używanie tych samych rękawic w kontakcie z różnymi partiami ciała pacjenta, gdzie zachodzi ryzyko przeniesienia jakiegoś zanieczyszczenia. Rękawiczek jednorazowych nie należy używać zbyt długo, ponieważ tracą swoje ochronne właściwości. Dla rękawic diagnostycznych to 45 minut pracy, w przypadku rękawic chirurgicznych od 90 do 120 minut. Użycie rękawiczek znacząco zmniejsza ryzyko zakażeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here