Jeśli Twój noworodek ma problem ze zrobieniem kupki, podczas wypróżniania napręża się, nadyma, a nawet płacze, może to oznaczać, że ma problem z zaparciami. Wtedy każdemu rodzicowi zaczyna nasuwać się pytanie: jak pomóc noworodkowi zrobić kupkę? Kiedy zostawiasz dziecko po opieką taty, babci czy opiekunki, pierwszym pytaniem po powrocie do domu, jest pytanie czy była kupka. Jest to normalne pytanie każdej kochającej mamy, gdyż regularne wypróżnianie się niemowląt jest bardzo ważne i świadczy o prawidłowym rozwoju. Kiedy jednak odpowiedź na Twoje pytanie brzmi „nie”, nawet przez kilka kolejnych dni, zaczynasz się poważnie niepokoić. Nie robienie kupki przez kilka dni nie jest jednoznaczne z tym, że występuje zaparcie. Bez względu na to w jaki sposób niemowlę jest karmione, ma prawo przez kilka dni się nie wypróżniać. O problemie możemy mówić w momencie, gdy: robienie kupki sprawia dziecku ból, nadyma się i płacze podczas wypróżniania, kupka jest zbita, twarda i bardzo sucha. Dodatkowe objawy, które mogą wskazywać na zaparcia to: rozdrażnienie, brak apetytu i twardy i nabrzmiały brzuszek. Jeżeli maluszek karmiony jest tylko mlekiem mamy, to nierobienie kupki nawet przez tydzień, to rzecz normalna. Jednak, gdy pomimo tego zauważasz objawy zaparć, powinnaś bliżej przyjrzeć się swojej diecie. Należy wyeliminować produkty, które mogą powodować zaparcia. Przykładowe produkty w Twojej diecie, które mogą wpływać na zaparcia u maluszka: ryż, mleko, zbyt duże ilości mięsa, gotowana marchewka, białe pieczywo, czekolada. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym również mogą wystąpić kupki co kilka dni. Najczęściej zaparcia na mleku modyfikowanym są spowodowane złym przyrządzaniem mieszanki. Przygotowany pokarm nie może być za gęsty. Częstym błędem jest wsypywanie za dużej ilości proszku na zbyt małą ilość wody. Jeśli jednak masz pewność, że mieszanka jest dobrze przygotowywana, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, a niemowlę nadal ma zaparcia, należy pomyśleć o zmianie mleka. W walce z zaparciem pomaga również przepajanie dziecka wodą lub herbatką, np. koperkową. Problemy z zaparciami mogą mieć także niemowlaki, których dieta jest już rozszerzana o produkty stałe. Tu może pomóc tylko stała obserwacja malca oraz jego diety.
Jeżeli jesteś matką karmiącą piersią to musisz postanowić zmienić swoją dietę. Przede wszystkim pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Przyczyną zaparć u niemowląt karmionych piersią może być nadmiar mleka krowiego w diecie matki, przy czym u jednych dzieci skutkiem bywa zaparcie, zaś u innych biegunka. Warto na pewien czas zamienić je na produkty roślinne i zaobserwować, jak maluch będzie się po nich czuł.
Jeżeli Twoje dziecko jest żywione mlekiem modyfikowanym to dodaj do jego diety wodę lub herbatki. Ważne jest, żeby dzienna porcja wody/herbatki nie przekraczała pojedynczej porcji mleka, którą dziecko wypija w ciągu dnia. Na przykład: jeżeli niemowlę wypija 200 ml mleka jednorazowo w czasie dnia to nie powinien dostać więcej niż 200 ml wody/herbatki przez cały dzień. Jeżeli Twój bobas dostaje już inne produkty niż tylko mleko, na zaparcia pomoże tarte jabłuszko, suszone śliwki, sok z gruszki, buraczki i brokuły.