Pierwsza kąpiel noworodka

Dziewięć miesięcy zmartwień i obaw. Dziewięć miesięcy pełne wyczekiwań i ekscytacji na myśl o pierwszym spotkaniu. Dziewięć miesięcy rozważań odnośnie tego jak będzie wyglądał powrót do domu z malutkim noworodkiem. Aż w końcu nadchodzi moment porodu i kończy się czas zastanawiania się, jak to będzie. Kończy się czas na przygotowania bo nasz wyczekiwany maluch pojawił się już na świecie. Od tego momentu musimy być gotowi na opiekę nad tym małym człowiekiem. Pomimo tego, że wraz z dzieckiem rodzi się cała masa pytań i wątpliwości. Bo w końcu jak sobie poradzimy? Jak zająć się tak małym istnieniem? Jak zadbać o jego higienę?

Wiele rodziców zastanawia się jak wykąpać noworodka? Niektórzy decydują się na to jeszcze w szpitalu. Już w pierwszej dobie po urodzeniu dają pielęgniarkom noworodka do umycia. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Dziecko rodzi się bowiem pokryte mazią płodową, która korzystnie wpływa na jego zdrowie. To taka jego warstwa ochronna, której lepiej pozwolić się po prostu wchłonąć aniżeli ją zmywać. Dlatego coraz więcej osób decyduje się wykąpać po raz pierwszy noworodka już w domu. Tym sposobem unikniemy przy okazji stresu, który dziecko mogłoby odczuć podczas kąpieli w szpitalu. Noworodki w szpitalach myte są raczej hurtowo i nie poświęca się im za wiele uwagi podczas tego procesu. Tymczasem pierwsza kąpiel naszego dziecka może być dla niego trudnym doświadczeniem i prawdopodobnie nie będzie on zachwycony. W końcu to dla niego zupełna nowość. Jak przygotować się do kąpieli noworodka? Pierwszą rzeczą na której musimy się skupić to miejsce w którym będziemy myli nasze dziecko. W Polsce praktycznie każda mama używa małej wanienki dla niemowląt. Jednak w wielu zagranicznych krajach mamy myją noworodki w zlewie w łazience czy nawet w kuchni. To już zależy od naszej wygody. Gadżetów do kąpieli noworodka jest wiele, jednak to nie one są najistotniejsze. Najważniejszą rzeczą o jaką musimy zadbać jest odpowiednia temperatura wody. Nie może być ona ani za ciepła ani za zimna. Wiele rodziców sprawdza ją zwyczajnie łokciem. Można też kupić termometr czy specjalne naklejki na wanienkę, które pokażą nam czy woda ma odpowiednią temperaturę. Potem musimy się skupić na tym czym umyć dziecko. Możemy do tego wykorzystać specjalne płyny dla niemowląt czy delikatne mydło. Pierwsza kąpiel noworodka może być sporym stresem i dla rodziców i dla dziecka. Dlatego też powinna być stosunkowo krótka. Na długie kąpiele pełne zabawy przyjdzie czas jak dziecko porośnie. Po kąpieli warto posmarować dziecko balsamem lub oliwką dla niemowląt. Należy również sprawdzić czy nasz maluch nie potrzebuje obcięcia paznokci lub wyczyszczenia uszu. Warto kąpać dziecko zawsze o tej samej porze dnia. Dzieci lubią rutynę. Czują się dzięki niej bezpieczniej.

Pierwsza kąpiel noworodka może okazać się sporym wyzwaniem dla niedoświadczonych rodziców. Jednak z czasem ta czynność przestanie sprawiać nam trudności. Jak to się mówi, praktyka czyni mistrza. A stres podczas pierwszej kąpieli naszego malucha jest zupełnie normalny i minie po kilku kąpielach, kiedy poczujemy się pewniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here