Karmienie noworodka

Pojawienie się pierwszego dziecka w rodzinie wywraca jej życie do góry nogami. Wszystko się zmienia i, pomimo że początkowy okres może być trudny, większość rodziców wspomina ten czas jako pozytywny, a nawet magiczny.

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka to również bardzo intensywny okres. Pełen jest pytań i wątpliwości, wyobrażeń na temat tego, co się za chwilę stanie, ale również obaw.

W poradzeniu sobie z tymi emocjami może pomóc uczęszczanie do szkoły rodzenia. Jest to miejsce, gdzie uzyskamy podstawowe informacje na temat tego, jak pielęgnować noworodka, na co zwracać szczególną uwagę, jak zachować się w różnych sytuacjach. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania, ile śpi noworodek, jak często należy go karmić czy zmieniać pieluszkę i inne zagadnienia, dotyczące pielęgnacji niemowlęcia.

Na zajęciach poruszany jest też temat porodu, jak się do niego przygotować, zarówno psychicznie, jak i pod względem praktycznym. Jeśli uczęszczamy do przyszpitalnej szkoły, uzyskamy od razu informacje co spakować do torby do szpitala, każdy szpital bowiem ma swoje własne wytyczne. Wstępne informacje o przebiegu porodu mogą być bardzo przydatne, ponieważ, kiedy przyjdzie co do czego, nie ma już za bardzo czasu na udzielanie instrukcji.

Spotkanie z parami, którzy tak samo jak wy, oczekują przyjścia na świat potomka, również może podnieść na duchu i dodać nieco pewności siebie.

Warto wybrać szkołę rodzenia, którą polecają osoby z waszego otoczenia, ewentualnie taką, która cieszy się dobrymi opiniami w internecie. Sposobów na opiekę i wychowanie dziecka jest mnóstwo, tak samo jak teorii na ten temat krążących wśród znajomych, rodziny i w internecie. Niektóre mogą być szkodliwe dla maleństwa i przynieść wam dużo niepotrzebnego stresu i nerwów. Warto więc zapoznać się z opiniami o szkole i dowiedzieć się, czy wiedza prezentowana na zajęciach jest zgodna z najnowszymi badaniami i czy osoby tam uczące są kompetentne.

Uczęszczanie do szkoły rodzenia na pewno bardzo wam pomoże przygotować się teoretycznie do nowej sytuacji, w której za chwilę się znajdziecie. Jednak prawdziwy sprawdzian czeka was dopiero kiedy maleństwo przyjdzie na świat i będziecie musieli zastosować te informacje w praktyce.

Aktualnie informacji na temat opieki nad dzieckiem jest mnóstwo, warto jednak sięgać po pozycje książkowe niż skupiać się jedynie na wiedzy, zaczerpniętej z internetu. Autorzy książek to nierzadko autorytety w swojej dziedzinie, a ich wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem, obserwacjami, czy najnowszymi badaniami naukowymi.

Nie należy się zbytnio przejmować, jeśli młodym rodzicom towarzyszą obawy i wątpliwości. Jest to zjawisko zupełnie normalne i takie rozterki dotyczą jeśli nie wszystkich, to większości par. Tak samo jednak zupełnie naturalne jest, że po początkowych trudnościach młodzi rodzice opanowują sztukę opieki nad dzieckiem i szybko osiągają poziom „ekspert”. Natura wyposażyła nas w instynkty i intuicję, która pozwalają rozpoznać potrzeby dziecka i wybierać dla niego to, co najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here